KULTURA
"Barabanienie" na fotograficznej wystawie
Tematyką projektu jest lokalny zwyczaj, czyli "barabanienie". To regionalna, niespotykana nigdzie indziej w kraju, tradycja. Wernisaż odbędzie się 11 marca o 19.00 w galerii iłżeckiego Domu Kultury. Później wystawa zostanie przeniesiona na plac, przed Urzędem Miasta w Iłży. Fotografie będzie można obejrzeć od 20 marca, przez trzy tygodnie. Czas wystawy zbiega się z obrzędem, którego dotyczy. Na 22 fotografiach przedstawiono jego przebieg.
Iłżeckie "barabanienie" to tradycyjny obrzęd, która odbywa się każdego roku, w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę. Grupa mężczyzn chodzi po mieście z wiekowym bębnem (barabanem) o średnicy metra i półmetrowej wysokości, równe sześć godzin – od północy do szóstej rano. W tym czasie okrążają całe miasteczko. Wędrówce towarzyszą postoje, podczas których grupa odgrywa charakterystyczną melodię, symbolizującą nadejście Zmartwychwstania Pańskiego. Wystawa ma na celu podkreślić szczególną rolę "barabanienia" w bogatej kulturze Iłży.
Autor wystawy, Damian Fużyński to młody fotograf pochodzący z Iłży. Jego zdjęcia kilkanaście razy pojawiły się w prasie, jest laureatem kilku konkursów oraz współuczestniczył w dwóch wystawach zbiorowych. Jest autorem zdjęć do kalendarza akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego na rok 2015/16. Na co dzień jest studentem Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Projekt "Barabanienie, made in Iłża" jest jego pierwszą indywidualną wystawą fotograficzną. Partnerami wystawy są miasto Iłża oraz EDP Renewables.