Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Święto Skansenu i muzealników!

niedziela, 15 maj 2016 22:18 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Fot. B. Polakowska/ Muzeum Wsi Radomskiej
Magdalena Gliszczyńska
40-lecie istnienia świętuje Muzeum Wsi Radomskiej. To także okazja do tego, by wyróżnić muzealników. Dziś o godz.10:00  w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie się konferencja naukowa "Literackie muzea Mazowsza".

- Cieszymy się, że w tym roku przeżywamy jubileusz 40-lecie istnienia. Chcemy połączyć te obchody ze Świętem Muzealnika. Chcemy nagrodzić, wyróżnić m.in. pracowników Skansenu. To okazaja do tego, by przypomnieć, jak ważna jest rola muzealników, to oni prowadzą liczne badania, wydają książki naukowe, gdzie spisane są dzieje naszego kraju, dbają o to, by ocalić od zapomnienia – mówi Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Przypomnijmy, że Muzeum Wsi Radomskiej od 40 lat kultywuje historię i tradycję ludową regionu. To jedna z ważniejszych placówek kultury na Mazowszu.W ciągu roku odwiedza ją 60 tys. osób. Słynie głównie z takich imprez jak Niedziela Palmowa, Festiwal Ziemniaka, czy Święto Chleba. Obok promocji kultury ludowej, ważnym aspektem jest także edukacja. Obchody jubileuszowe radomskiego Skansenu rozpoczęły się już w minioną sobotę Nocą Muzeów, natomiast w poniedziałek, 16 maja odbędzie się uroczysta konferencja, podczas której wręczone zostaną odznaczenia dla osób zasłużonych, dla pracowników i muzealników – zapowiada Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum

Muzeum Wsi Radomskiej zostało powołane do życia 31 grudnia 1976 r. przez Wojewodę Radomskiego w celu zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnej ludności zamieszkującej Radomskie, krainę leżącą na pograniczu Mazowsza i Małopolski.

Placówka zaliczana jest do muzeów na wolnym powietrzu, zwanych potocznie w Polsce "skansenami". Muzeum, obok pracy naukowej, prowadzi działalność edukacyjną. W 1996 r. opracowano, we współpracy z nauczycielami, nowy program edukacyjny upowszechniający wiedzę o Radom­skiem. W programie tym założono, że wiadomości teoretyczne uzupełniane będą zajęciami praktycznymi, np. wypiekiem chleba. Lekcje prowadzone są w oparciu o interaktywne wystawy, spotkania z twórcami ludowymi, pracę w muzealnych ogródkach i zabawę.

Jednocześnie Muzeum Wsi Radomskiej informujemy także, iż w związku z Dniem Muzealnika na Mazowszui obchodami Uroczystości Jubileuszu 40-lecia Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu w dniu 16 maja 2016 roku Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej jest nieczynne dla zwiedzających. Jednocześnie ustala się dzień 17 maja 2016 roku bezpłatnym dniem wstępu do Muzeum Wsi Radomskiej w zamian za dzień 16 maja 2016 roku.