Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Nowe wystawy w Orońsku

piątek, 17 stycznia 2014 08:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
Foto: prace Tomasza Tomaszewskiego, zdjęcia z archiwum artysty
Elżbieta Warchoł

Centrum, Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 18 stycznia 2014 r. o godz. 14.00 na otwarcie trzech wystaw.

Alfabet rzeźby – s t u …, wystawa otwarta będzie w Muzeum Rzeźby Współczesnej
Siódmą odsłonę orońskiego abecadła rzeźby osnuto wokół kolejnych liter alfabetu STU. Wystawa ma charakter edukacyjny. Posługuje się narracyjną metodą prezentacji konkretnych pojęć z historii sztuki w odniesieniu do rzeźby i działań z nią związanych W obrębie poszczególnych kwater galerii toczy się opowieść zbudowana przez obiekty oraz towarzyszący im komentarz pisany, fotogramy dzieł wybitnych i materiał multimedialny. Ilustrację zagadnień stanowią wybrane prace z kolekcji własnej CRP oraz dzieła użyczone przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i dzięki uprzejmości artystów.

W ramach siódmej odsłony alfabetu zilustrowano wiele terminów artystycznych, jak: secesja, surrealizm, socrealizm, sztuka ludowa, sztuka sepulkralna, sztuka feministyczna, soft sculpture, styl, sygnatura, sarkofag. Przedstawiono także niekonwencjonalne materie rzeźbiarskie jak: tkanina, szkło, tworzywo sztuczne, światło i dźwięk.

Wśród prezentowanych artystów znajdują się: Jerzy Adamczyk, Romuald Baryłowicz, Jakub Bąkowski, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Hellmut Bruch, Iwona Demko, Barbara Falender, Zbigniew Gostomski, Władysław Gruszczyński, Kijewski & Kocur, Jerzy Krześniak, Jan Kucz, Piotr Kurka, Józef Łukomski, Leszek Oprządek, Stanisław Piwoński, Antoni Przechrzta, Marta Pszonak, Krystyna Schwarzer – Litwornia, Andrzej Szarek, Grzegorz Szewczyk, Wacław Szymanowski, Magdalena Więcek – Wnuk.
Kurator: Anna Podsiadły

Druga wystawa: Tomasz Skórka- Ożywcze miejsce- czynna będzie w Galerii Oranżeria.

Wystawa jest kolejną odsłoną rozrastającego się cyklu rzeźb z gatunku przedmiotów niepotrzebnych. Ten zbiór jednolitych formalnie obiektów, powstających przez trzy ostatnie lata, jest przykładem kreacji rzeźby nadającej się do rzeczywistości, która jej nie potrzebuje; ujawnieniem statusu przedmiotu zwanego dziełem sztuki, który nie znajduje nigdzie swojego miejsca. Prace rzeźbiarskie choć przybierają postać pogniecionych z natury śmieci, dalej są wyrazem ekstremalnej promocji piękna. Poddane galeryjnej aranżacji potęgują paradoks, ożywiając dramatyzm swojej istoty.
Kurator: Jarosław Pajek

TOMASZ TOMASZEWSKI- KOMPOZYCJA- ekspozycje można ogladać w GALERII KAPLICA od 18 stycznia do 28 lutego 2014 r.
Tomasz Tomaszewski tworzy rzeźby, kompozycje przestrzenne, instalacje, w których bada zjawisko odbicia. Uzyskuje formy złożone z realnych obiektów i ich obrazów, co w rezultacie przynosi zaskakującą nową wartość. Innym obszarem poszukiwań artysty jest eksploracja wody jako materii rzeźbiarskiej. Wody odbijającej obrazy, przeźroczystej, załamującej światło, poddającej się kształtom naczyń, układającej się w poziomie, niosącej wypierane ciężary brył, stanowiącej przestrzeń dla dziania się - na powierzchni i w objętości i wreszcie wody z bagażem kulturowych znaczeń. Zajmuje się też projektowaniem rzeźby w przestrzeni architektonicznej i w krajobrazie, odnosząc na tym polu znaczące sukcesy.

W ramach przygotowywanej w Centrum Rzeźby Polskiej wystawy artysta zaprezentuje obiekty wpisane w kubaturę dwóch pomieszczeń Galerii „Kaplica” - nawy i zakrystii. Tytuł „Kompozycja” nawiązuje zarówno do aranżacji samej ekspozycji, prac skomponowanych z myślą o konkretnym wnętrzu, jak i do polifonicznej muzyki, która wypełniała kościelne przestrzenie. Oba te elementy mają wpłynąć na przywrócenie dawnej kaplicy dworskiej jej sakralnego charakteru. Duchowość osiągnięta nie w sposób oczywisty i dosłowny, ale za pomocą środków wrażeniowych, skojarzeniowych czy metaforycznych.

Tomasz Tomaszewski (ur. 1966) studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1991- 1997. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Alojzego Gryta w 1997. Pracę doktorską z dyscypliny Sztuki Piękne obronił w 2007. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych. Prowadzi dyplomującą Pracownię Projektowania Rzeźby i Kształtowania Otoczenia pod opieką prof. Christosa Mandziosa. Równolegle jest adiunktem w Instytucie Kształtowania Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Ważniejsze osiągnięcia: I miejsce w konkursie na fontannę dla Rynku we Wrocławiu, bez realizacji, 1996; I miejsce w konkursie na Izbę Pamięci Kręgu z Krzyżowej, 1997, realizacja 1998; II miejsce w Konkursie Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku, 2000; I miejsce w konkursie na Pomnik Wspólnej Pamięci we Wrocławiu, 2005, realizacja 2008; III miejsce w „Międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem
10 kwietnia 2010 roku”, Orońsko, 2012.

Ważniejsze wystawy: „Pół- realne”, Galeria Miejska we Wrocławiu, 2003, „Obiekty”, Galeria Działań w Warszawie, 2006; „Międzynarodowe Triennale Rzeźby” w Poznaniu, 2009; „Rozdroża Wolności”, Gdańsk, 2011; Wystawa grupowa „Prace” Galeria Miejska we Wrocławiu, 2012; „Tam”, wystawa indywidualna w galerii „Horyzont” we Wrocławiu, 2013;
„Rzeźba”, wystawa indywidualna w galerii „Pryzmat” w Krakowie, 2014.