KULTURA
Zaśpiewali kolędy i pastorałki
Kolędy śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia, aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej obchodzonego 2 lutego. Do Polski zwyczaj kolędowania dotarł jeszcze w XV wieku. W niedzielny wieczór w kościele M.B. Królowej Świata księży filipinów te najpiękniejsze kolędy mogliśmy wysłuchać raz jeszcze.
Były te tradycyjne, "Dzisiaj w Betlejem", "Jezus Malusieńki", "Lulajże Jezuniu", czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", ale i te mnie popularne chociażby pastorałki opowiadające o Bożej Dziecinie narodzonej w Betlejem. I to wszystko w opracowaniu na chór.Tym razem na "Koncert Kolęd i Pastorałek" zaprosił Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu pod dyrekcją pani Agnieszki Kobierskiej. Na początek usłyszeliśmy "Wesoły nam, wesoły nam ten-to dzień Pan sprawił" czyli kancjonał PP. Benedyktynek w Staniątkach z XVI wieku, potem obok tych tradycyjnych kolęd były też piękne pastorałki "Przy onej górze", "Przylecieli aniołkowie" czy "Ucichłeś Jezuleńku" - Feliksa Nowowiejskiego z solistką Mileną Kuśtal.
Dwa lata temu chór akademicki radomskiego Uniwersytetu przedstawił w kościele księży filipinów "Koncert Pasyjny" dedykowany wówczas bp Edwardowi Materskiemu. Niedzielny "Koncert Kolęd i Pastorałek" odbył się 19 stycznia i dedykowany był z okazji imienin biskupowi radomskiemu Henrykowi Tomasikowi.
"Raz jeszcze mogliśmy przy pięknej muzyce chóralnej przeżyć wydarzenia związane z Narodzeniem Mesjasza" - powiedział na zakończenie koncertu superior księży filipinów ks. Mirosław Prasek COr. "Mam nadzieję, że jeszcze nie raz w tej sakralnej przestrzeni będziemy gościć chór akademicki, który tak pięknie brzmi w naszej świątyni, a te brawa na zakończenie są dowodem, że potrzebujemy takich artystycznych doznań i przeżyć. Dziękujemy za ten piękny koncert" - zakończył ks. Prasek.
Chór Akademicki, jeszcze wówczas Politechniki Radomskiej, powstał 15 listopada 1999 roku. Pierwszym dyrygentem był Ryszard Balmowski. Chór od początku ma w repertuarze utwory religijne i świeckie od średniowiecza do współczesności. W roku 2005 została nagrana i wydana pierwsza płyta Chóru Akademickiego z Radomia. Chór bierze udział w konkursach i festiwalach m.in. ostatnio - Festiwal Muzyki Chóralnej "Mater Misericordiea" w Ząbkach, Festiwal Chórów Akademickich "Vivat Akademia" w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chóralny "CRACOVIA CANTANS" a także uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych naszego miasta m.in. wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Radomiu.