Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Wystawa Jenny Brockmann w Elektrowni

czwartek, 11 sierpnia 2016 12:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Nowa wystawa w Centrum Sztuki Elektrownia.

Wystawa pt. „Widzialne i doświadczalne” jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości mieszkającej w Berlinie Jenny Brockmann. Artystka przenosi interakcje międzyludzkie i procesy zachodzące w organizmie na sytuacje przestrzenne. W eksponowanych na wystawie pracach eksploruje na różne sposoby relacje ciała i świadomości. W myśl filozofii fenomenologicznej stara się zakwestionować dychotomiczny podział na ciało i umysł.

Na parterze i pierwszym piętrze „Elektrowni” pokazane zostaną z instalacje, które zachęcają do koncentracji na doświadczeniach ciała w danym otoczeniu. Twórczość Jenny Brockmann zaprasza do spojrzenia z nowej perspektywy na własne, po części nieuświadomione, reakcje i automatyzmy zachowania. Zachęca również do podjęcia próby powrotu do równowagi sensorycznej – jak pisze fiński architekt Juhanni Pallasmaa, jej brak jest wynikiem dominacji zmysłu wzroku w naszej kulturze i prowadzi do poczucia wyobcowania.

Na drugą część wystawy składają się obiekty, które odnoszą się do poszczególnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Jenny Brockmann rozkłada cielesność na części pierwsze i analizuje poszczególne jej funkcje i aktywności. Zaprezentowane prace inicjują wiele pytań, między innymi dotyczących nieuświadomionych procesów, które decydują o naszym człowieczeństwie. Artystka podkreśla fizyczny aspekt człowieczeństwa i fakt, że nasze bycie w świecie i świadomość są nierozerwalnie związane z ciałem.

Jenny Brockmann (ur. 1976 r.) – artystka i rzeźbiarka. Studiowała sztuki wizualne na Universität der Künste w Berlinie; tytuł uzyskała u Rebekki Horn. Dyplomowana architektka na Technische Universität w Berlinie. Wystawy m.in. w: Kasko, Bazylea; St. Pancras, Londyn; Haus am Lützowplatz, Berlin; The Genia Schreiber University Gallery, Tel Awiw; Hudson River Center for Contemporary Art, Peekskil (USA); Kaohsiunh Museum of Fine Arts, Tajwan; Schering Stiftung, Berlin. Projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wernisaż w sobotę, 20 sierpnia o godz. 18. (za: MCSW Elektrownia)