Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

KULTURA

15 Radomski Festiwal Jazzowy

poniedziałek, 17 października 2016 07:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
15 Radomski Festiwal Jazzowy
za: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

Rusza festiwal jazzowy w Łaźni

W piątek, 21 października rozpocznie się 15 Radomski Festiwal Jazzowy.
Na początek, 21 października 2016 (piątek), o godz. 19.00 w Klubie Łaźnia, przy ul. Żeromskiego 56 wystąpią: Carlos López New Quartet feat. Maciej Kądziela "Letters From København"
Maciej Kadziela . Saksofon; Xan Campos – Fortepian; Joel Hillerhag – Kontrabas; Carlos López - Perkusja
Carlos Lopez Quartet feat. Maciej Kądziela to najnowszy projekt zamieszkałego w Barcelonie hiszpańskiego perkusisty/kompozytora Carlosa Lopeza Blanco z udziałem wybitnego polskiego saksofonisty Macieja Kądzieli. Zespół zostaje zawiązany w Kopenhadze podczas "Copenhagen Jazz Festival"  gdzie muzycy spotkali się na scenie legendarnego klubu jazzowego o nazwie Montmartre. Carlos Lopez jest jednym z najważniejszych nazwisk hiszpańskiej sceny jazzowej. Po ukończeniu studiów w Berklee College of Music, jego kariera nabrała szybkiego tępa, czego dowodem jest wydanie dziesięciu płyt własnego autorstwa na przestrzeni ostatnich kilku lat. Współpracował również z wspaniałymi muzykami jak Benny Green, Gilberto Gil, Bob Mover, Jerry Gonzalez, Javier Colina, Perico Sambeat, Albert Sanz. Jego kariera jako lidera zespołu rozpoczyna się w 2006 roku, kiedy Carlos stworzył własny kwartet o nazwie "CLQ". Rok później nagrywa płytę gdzie motywem przewodnim jest nawiązanie do tradycji jazzowej, aczkolwiek utwory znajdujące się na tym krążku są autorskimi kompozycjami Carlosa. To właśnie dzięki temu albumowi Carlos dostaje nagrodę za najlepszą kompozycję jazzową od "Spanish Authors Association Award"
 Jego ostatnim osiągnięciem artystycznym jest stypendium  EUJAM Scholarship, które dało mu możliwość podróżowania po najlepszych Europejskich konserwatoriach muzycznych. Miało to na celu zdobycie bezcennej inspiracji oraz samodoskonalenia się jako wszechstronny muzyk oraz kompozytor.  Płyta „The Letters form København” powstała właśnie w tym okresie kariery Carlosa. Zaprasza on na niej do współpracy muzyków ze Skandynawii oraz Europy wschodniej, reprezentujący zupełnie inne podejście do muzyki, wywodzące się z awangardy oraz free jazzu.   W czwartek, 27 października 2016 o godz. 18.00 także w Łaźni, przy ul. Żeromskiego 56 kolejny koncert.
Grzech Piotrowski TRIO: Grzech Piotrowski – saksofon; Adela Konop – vocal; Sebastian Wypych - kontrabas
Grzegorz "Grzech" Piotrowski – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, a także wydawca. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
W 1997 roku, założył grupę Alchemik, w której występowali m.in. studiujący wówczas na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Łukasz i Paweł Golcowie. Grupa zdobyła kilka nagród, między innymi na festiwalu Jazz nad Odrą w 1997 roku oraz na festiwalu Jazz Hoeilaart w  Belgii w 1998 roku, gdzie zajęła pierwsze miejsce w konkursie. W 2003 roku opracował wraz z zespołem Alchemik muzykę do filmu Powiedz to Gabi w reżyserii Rolanda Rowińskiego. W 2005 roku zagrał na saksofonie w słuchowisku Saksofon basowy Josefa Skvoreckiego. Realizacja otrzymała Grand Prix w kategorii słuchowisk radiowych na festiwalu Dwa teatry, a Piotrowski otrzymał nagrodę za kreację instrumentalną. Również w 2005 roku ukazała się jego solowa płyta, jako Grzech Piotrowski, zatytułowana SIN.
Nagrody i wyróżnienia:
2005 - Grand Prix konkursu radiowego V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie za kreację instrumentalną w spektaklu "Saksofon basowy"
2012 - Nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego „Mateusz” w kategorii Muzyka rozrywkowa – za World Orchestra, „niezwykle śmiały projekt określany przez Autora mianem europejskiej muzyki improwizowanej, w której korzenie muzyki słowiańskiej, skandynawskiej i bałkańskiej połączyły się w jedną fascynującą całość”.
2013 - Nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach Album roku - jazz za wydawnictwo World Music i Artysta roku - jazz W piątek, 28 października 2016 o godz. 19.00 w Klubie Łaźnia, przy ul. Żeromskiego 56 ostatni z koncertów październikowych.
Wystąpią: Singin’ Birds: Dominika Kasprzycka – Gałczyńska – śpiew; Joanna Czarkowska – śpiew; Dominika Dulny – śpiew; Marcin Piękos – fortepian; Piotr Lewańczyk – kontrabas; Marcin Marcel Piszczorowicz - perkusja Singin’ Birds - pierwszy polski zespół nawiązujący do amerykańskiej tradycji muzycznej z I połowy XX wieku, czyli swingujących grup wokalnych śpiewających w bliskiej harmonii. Ćwierkający w retro stylu zespół tworzy rozśpiewane trio - Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, Joanna Czarkowska i Dominika Dulny. O instrumentalną oprawę dbają pianista Marcin Piękos, kontrabasista Jacek Kaliszewski, perkusista Marcin Marcel Piszczorowicz oraz sekcja dęta w składzie: trąbka, saksofon tenorowy, saksofon barytonowy i puzon. Singin’ Birds dało poznać się szerszej publiczności m. in. dzięki występom w konkursie Debiuty podczas 50. KFPP w Opolu i w półfinale telewizyjnego programu Must Be The Music. Ich niebanalny urok przyciągnął całą orkiestrę symfoniczną! W tak dostojnym składzie piosenki nabierają zupelnie nowego blasku i przenoszą słuchaczy w uwodzicielski świat, w którym rozbrzmiewa feeria ciekawych dźwięków. Zespół łączy muzyczny profesjonalizm ze świetną zabawą i humorem, a także oferuje niezwykle różnorodny repertuar od porywającego swingu, przez przekorne country i zabawnego rockandrolla, aż po nastrojowe ballady. Tchnie nowe życie w perełki muzyczne, które dawno odeszły już do lamusa, jak i dodaje nutkę czarno- białego smaku do najnowszych hitów. W tym roku zespół świętuje pięciolecie swej wspólnej, koncertowej podróży.