KULTURA
Wystawa prac Tomasza Sikorskiego
Wernisaż w Elektrowni w piątek, 18 listopada.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy: Tomasz Sikorski, FREE ENERGY. Prace Tomasza Sikorskiego z lat 1976- 2016. Wernisaż: 18.11.2016 roku, o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 15.01.2017 roku
Słowa FREE ENERGY można rozumieć jako „darmowa energia” bądź „uwolnić energię”. To pierwsze odnosi się do darmowej dostępności sztuki, drugie jest funkcją sztuki. Sztuka i darmowość uwalniają energię.
Wystawa FREE ENERGY jest strukturą artystyczną, rozczłonkowanym environmentem zbudowanym ze starych i nowych dzieł, z dzieł zrealizowanych na miejscu, z przestrzeni Elektrowni, światła, dźwięku, zapachu, znaków, słów i idei. Wyciągają do siebie ręce, kontrastują i wymieniają znaczeniami, tworząc sieć relacji. Nie ma żadnego porządku ekspozycji, ani wyznaczonego kierunku zwiedzania. Niektóre elementy wystawy celowo nie są podpisane.
Zapraszam do meandrowania po zawiłych przestrzeniach FREE ENERGY. Najlepiej w samotności, bo tylko wtedy można odłączyć się od siebie. Nie staraj się zrozumieć. Po prostu błąkaj się bez celu i patrz. Widzenie i wiedzenie są tak blisko siebie, że czasem stają się tym samym- zachęca Tomasz Sikorski.
Tomasz Sikorski: Urodził się w 1953 r. w Warszawie. Studiował na Wydziałach Rzeźby i Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta intermedialny, używa różnych środków i technik. W latach 70., jako uczestnik ruchu neoawangardowego w sztuce, realizował prace o charakterze konceptualnym. Zajmował się też filmem oraz fotografią artystyczną i dokumentalną. W latach 80. powstał szereg cyklów malarskich i instalacji malarskich. Kontynuował twórczość w zakresie sztuki performance, wykonywał prace fotograficzne oraz pionierskie w Polsce - graffiti artystyczne (szablony i rysunki). W latach 90. powstało wiele realizacji o charakterze rzeźbiarsko-architektonicznym, spektakli multimedialnych, instalacji przestrzennych i environmentów.
Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Brał udział w ponad 120 wystawach i prezentacjach zbiorowych. Kurator i współkurator około 20 wystaw sztuki współczesnej. Autor tekstów o sztuce współczesnej. Wydał książki: „Pracownia Dziekanka 1976 - 1987”, „Dzieło sztuki jako koan”, album (z M.Rutkiewiczem) „Graffiti w Polsce 1940 - 2010”.
Wydał książki: „Pracownia Dziekanka 1976 - 1987”, (ASP Warszawa 1990); „Dzieło sztuki jako koan”, (MCSW „Elektrownia”, Radom 2009); album (z M.Rutkiewiczem) „Graffiti w Polsce 1940 - 2010” (Carta Blanca, Warszawa 2011). W latach 1979- 1987 współprowadził (z J.Onuchem i później z J.Kiliszek) Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie. Wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA, prowadził Pracownię Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie profesor na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Prace w zbiorach m.in.: Holland Experimental Film, Amsterdam; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Muzej Suvremene Umjetnosti, Zagrzeb, Chorwacja; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy; Świętokrzyskie Towarzystwo Sztuk Pięknych „Zachęta”, Kielce; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.