KULTURA
Spotkanie z poezją Michała Sobola w Zakrzewie
Aktor Adam Woronowicz będzie czytał w Zakrzewie wiersze Michała Sobola.
Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie zaprasza w czwartek, 17 listopada 2016 roku na wieczór poezji Michała Sobola. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Poeta i aktor będą interpretowali wiersze z najnowszego tomiku Michała Sobola pt: Schrony, który ukazał się 15 września 2016 roku. Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna, literaturoznawca z Wydziału Filologiczno- Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Michał Sobol– urodził się w 1970 roku w Cerekwi (w gminie Zakrzew). Ukończył historię Kościoła i filozofię. Autor pięciu tomów wierszy. Laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku, stypendysta Ministra Kultury. Za tom Pulsary otrzymał Nagrodą Literacką Miasta Radomia, nominację do Nagrody Literackiej Gdynia oraz nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wiersze publikował w licznych czasopismach. Od roku 1998 mieszka w Zabierzowie Bocheńskim na obrzeżach Puszczy Niepołomickiej. Pracuje również w bibliotece klasztornej w Krakowie. Jego wiersze tłumaczono na angielski, hiszpański, kataloński, niemiecki , szwedzki, słoweński.
Adam Woronowicz– absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 2001- 10 był członkiem zespołu Teatru Powszechnego, od 2010 roku występuje w Teatrze Rozmaitości. Występował gościnnie w warszawskim teatrze Ateneum, Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Wierszalinie. Za role w Słomkowym kapeluszu oraz Pamiętniku z Powstania Warszawskiego został uhonorowany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza (2005). Za tę ostatnią kreację otrzymał także Grand Prix V Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP 'Dwa teatry'. Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas (2009). W 2011 r. został laureatem Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Chrzest. Występował m.in. w filmach: Miłość, Syberiada polska, Generał Nil, Rewers, Demon, Ki, Sługi boże, Body/Ciało, Drogówka, Święty interes.
Anna Spólna- doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Adiunkt w Katedrze Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH w Radomiu. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Radomia (2008), otrzymała także Medal Komisji Edukacji Narodowej (2014). Pracowała m.in. w Kolegium Nauczycielskim UMCS w Radomiu, w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu. Od 2016 roku zajmuje stanowisko specjalisty ds. edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jej specjalnością naukową jest historia literatury polskiej XX i XXI wieku. Członkini jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia.