KULTURA
Odkrywają skarby Radomia
Powstaje Katalog Zabytkowej Architektury Radomia.
Dokumentowane są zabytkowe detale klatek schodowych jak żeliwne schody czy posadzki. Prace podjęły niezależnie od siebie dwie radomianki Olga Stawczyk i Marta Trojanowska. Później połączyła je wspólna pasja, i teraz kontynuują swoją prace badawczą razem. Celem tych działań jest odkrycie i dokumentowanie takich elementów architektury Radomia, które nie są dostępne dla każdego mieszkańca ponieważ są to zamknięte klatki schodowe czy podwórka- mówi Olga Stawczyk. Marta Trojanowska specjalizuje się w posadzkach, a Olga Stawczyk w żeliwnych schodach czy balustradach. Jak mówią obie panie- Radom jest pod tym względem miastem wyjątkowym. W XIX wiecznych kamienicach udaje się odnaleźć wiele dobrze zachowanych elementów żeliwnych. Marta Trojanowska zachwyca się . Zebrany materiał jest stale opracowywany i powiększany. Ma służyć nie tylko podziwianiu, ale jest materiałem porównawczym do badań dotyczących zabytków architektury, wpływów historycznych, rozwoju przemysłu itd. Naszym celem było zebranie i pokazanie tego, że Radom ma się czym pochwalić- mówi Olga Stawczyk. Marta Trojanowska dodaje- Kontaktowało się z nami już wiele osób o podobnych zainteresowaniach z całej Polski. Niektórzy wręcz nam zazdroszczą, że mamy tyle zachowanych oryginalnych posadzek czy elementów żeliwnych. Okazuje się, że wiele zależało od uwarunkowań historycznych. Np.: w zaborze rosyjskim, także w rejonie Radomia elementy żeliwne występowały częściej niż w innych rejonach Polski.
Katalog Zabytkowej Architektury Radomia dokumentuje już około 130 radomskich kamienic. Wiele jest jeszcze do zrobienia- zaznaczają obie badaczki.
Katalog jest dostępny na bezpłatnej stronie: kptg3l.webwavecms.com. Najłatwiej trafić do niej przez profil na facebooku- wyjaśnia Marta Trojanowska i zachęca nie tylko do przeglądania zdjęć czy dzielenia się opiniami, ale także do współpracy i pomocy przy udostępnianiu ciekawych detali.