Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Akt erekcyjny pomnika 72. Pułku w Muzeum

środa, 05 kwietnia 2017 12:40 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Grupa inicjatywna budowy pomnika 72. Pułku Piechoty przekazała akt erekcyjny do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Drugi egzemplarz otrzymały szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a trzeci trafi do Archiwum Państwowego w Radomiu.

Uroczyste odsłonięcie pomnika 72. Pułku Piechoty odbyło się 1 września 2016 roku. W grupie inicjatywnej znaleźli się: Jarosław Kowalik, Tadeusz Derlatka, Andrzej Mędrzycki, Jerzy Paprocki i Szczepan Kowalski. Autorem rzeźby jest Stanisław Romańczuk.

Pomnik został zbudowany z datków. - Chcieliśmy podziękować wszystkim sponsorom, którzy wzięli udział w budowie pomnika żołnierzy 72. Pułku Piechoty i jednocześnie przekazać akt erekcyjny do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, archiwum radomskiego oraz do szkoły, która przyjęła imię 72. Pułku Piechoty - mówił Jarosław Kowalik.

Podziękowania odebrał również Artur Popławski, prezes przedsiębiorstwa ARTPOL. - Gdy zaoferowano nam uczestnictwo w budowie, długo się nad tym nie zastanawialiśmy. Uważamy, że powinniśmy pamięcią otaczać tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie kraju, w obronie naszego miasta. Dzięki tym ludziom jesteśmy w tym miejscu. Ci ludzie powodują, że możemy się odnościć do naszej przeszłości, chlubić i na bazie ich poczynań możemy budować przyszłą Polskę - powiedział prezes.

Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego cieszy się, że są aktywne grupy, które działają i dbają o pamięć historyczną. Wyraził również nadzieję, że wkrótce rozpocznie się odbudowa zamku królewskiego w Radomiu.

Budowę pomnika wsparło prawie 60 firm i osób prywatnych. - Myślę, że radomianie są dumni z tego, że uhonorowali naszych bohaterskich żołnierzy, mieszkańców Radomia, którzy w 1939 roku stoczyli potężne boje w obronie naszej Ojczyzny - dodał Jarosław Kowalik.