KULTURA
Kolory jesieni
Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza 21 października na koncert.
Kolory jesieni to tytuł koncertu, na który w sobotę, 21 października zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna. Wykonawcami będą: Jacob Shaw – wiolonczela oraz Radomska Orkiestra Kameralna. W programie m.in.: E.Grieg – Suita z czasów Holberga, P.Czajkowski – Nokturn op.19, nr 4, G.Faure – Elegie op.24, D.Popper – Rapsodia węgierska op.68, W.Kilar – Orawa.
„Orawa jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłbym żadnej nuty, choć przeglądałem go wielokrotnie. […] Spełnia się w niej to, do czego dążę, aby być jak najlepszym Kilarem” – mówił Wojciech Kilar w jednym z wywiadów. Orawa wielokrotnie pojawiała się w programach koncertowych Radomskiej Orkiestry Kameralnej, ale dzieł mistrzowskich można słuchać bez końca. Najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej będzie przepełniony dziełami mistrzów pochodzących w różnych stron Europy: Norwegia, Rosja, Czechy, Francja i oczywiście Polska.
Gwiazdą wieczoru będzie Jacob SHAW – wiolonczelista uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami, koncertujący na całym świecie, m.in. w: Carnegie Hall, Berlin Konzerthaus, Salle Gaveau, Royal Albert Hall, Guangzhou Opera Hous. Ukończyl z najwyższym odznaczeniem Ecole Normale de Musique w Paryżu i Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu. Jest zamiłowanym pedagogiem, ma własne studio nauczania w Kopenhadze, wykształcił wielu laureatów konkursów. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, USA i Azji. Jest Music Ambassador for Dulwich College International In Asia, wraz z rodziną stworzył we Francji Festival International de Musique de Chambre. W 2015 r. wydał dwupłytowy album DEBUT, entuzjastycznie przyjęty przez świat muzyczny- móiw Agnieszka Stanicka z ROK.
Jednym z utworów zaprezentowanych przez naszego gościa wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną, oprócz wspomnianej Orawy Wojciecha Kilara, będzie Suita „Z czasów Holberga” (pełna nazwa: Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga”) op.40. Suita została skomponowana specjalnie na uroczyście obchodzoną w całej Skandynawii rocznicę największego komediopisarza Północy, Norwega z pochodzenia. Grieg postanowił utrzymać je w stylu muzycznym epoki, w jakiej żył Holberg. Nawiązując do twórczości Händla i Bacha, napisał utwór w formie stylizowanej suity barokowej z elementami rokoka. Swoją kompozycję Grieg nazywał „perukową”, aczkolwiek dzieło wykorzystywało jedynie dawne formy muzyczne, nawiązując wyraźnie do współczesnego nurtu neoromantyzmu w muzyce. Kolejnym mistrzowskim dziełem jaki melomani usłyszą podczas koncertu będzie Nokturn op.19, nr 4 Piotra Czajkowskiego. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej. Choć muzyka Czajkowskiego związana jest z tradycją europejskiego zachodu, pozostaje na wskroś rosyjska. Zawiera wiele artystycznie przetworzonych elementów rodzimego folkloru, które inspirowały następne pokolenia twórców rosyjskich, w tym Igora Strawińskiego. Za sprawą Davida Poppera przeniesiemy się do Czech. Popper był wirtuozem gry na wiolonczeli, twórca wielu utworów-koncertów (jeden z nich uważany jest za najtrudniejszy koncert wiolonczelowy), dzieł kameralnych, salonowych, etiud. Niektóre do dziś goszczą na estradzie, wiele stanowi cenny materiał dydaktyczny dla wyższego stopnia kształcenia.
Natomiast Gabriel Urbain Fauré to francuski kompozytor i organista. Fauré był mistrzem małych form, stąd przewaga w jego twórczości pieśni i utworów fortepianowych. Miał ogromną inwencję melodyczną, wrażliwość harmoniczną, poczucie proporcji, nie ulegając żadnym wpływom, doprowadził swoją sztukę do klasycznej prostoty i klarowności. Zwłaszcza we Francji zdobył sobie wysoką pozycję. Wraz z Cezarem Franckiem reprezentuje narodową muzykę francuską. Za sprawą tych niezwykłych kompozytorów podczas jednego koncertu zaprezentujemy Państwu wszystkie muzyczne kolory jesieni od smutku i nostalgii, po radość i żywiołowość- zapowiada Agnieszka Stanicka z ROK.
Agnieszka Stanicka
Radomska Orkiestra Kameralna
Tel. 48 362 04 44