KULTURA
Musimy myśleć globalnie, a działać lokalnie
W radomskiej bibliotece odbyło się dziś kolejne spotkanie z cyklu: Problemy społeczeństwa epoki wiedzy. Tym razem na zaproszenie Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń wykład o "Genezie koncepcji ekorozwoju" wygłosił prof. Stanisław Wrzosek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
- Cała koncepcja zrównoważonego rozwoju polega na tym, że dobra, z którymi mamy do czynienia, musimy przekazać naszym dzieciom. Nie otrzymaliśmy zasobów środowiska od naszych rodziców, a pożyczyliśmy je od swoich dzieci. W tym zakresie musimy myśleć globalnie, a działać lokalnie - mówił o istocie koncepcji ekorozwoju prof. Stanisław Wrzosek. Opiera się ona na harmonii rozwoju społecznego, gospodarczego i ochrony środowiska. Wykładowca mówił, że obecnie decydenci choćby poprzez uregulowania prawne są ukierunkowani na zrównoważony rozwój. Najgorzej było w latach 60-tych, 70-tych, kiedy przy uprzemysłowieniu zapominano o ochronie środowiska. Prof. Wrzosek przypomniał także, że każdy z nas może przyczyniać się do ekorozwoju. Chodzi choćby o oszczędność energii, wody, czy segregację śmieci.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Po wykładzie w Galerii M- 10 otwarta została wystawa nauczycieli i uczniów III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego p.t. Społeczeństwo w ekosystemie.