KULTURA
Imieniny Józefa Brandta
Jak co roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku uczci pamięć swojego patrona i nagrodzi mecenasów.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje uroczysty wieczór dedykowany Józefowi Brandtowi. Jest to prestiżowa impreza o charakterze zamkniętym, skupiająca przyjaciół orońskiego Centrum przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządów, mediów, a także przedsiębiorców – mecenasów polskiej sztuki. W tym roku jest to już szesnaste spotkanie. Wieczór imieninowy będzie miała miejsce w Pałacu Józefa Barntda, w sobotę, 22 marca, o godz. 18.00
KONCERT „ROMANTYCZNY SALON PANA BRANDTA”
Nasze wspólne święto rozpoczniemy koncertem kameralnym nawiązującym do tradycji wieczorów artystycznych, organizowanych na przełomie XIX i XX wieku w salonie państwa Brandtów. Tym razem zaprezentujemy koncert „Romantyczny salon Pana Brandta” w wykonaniu Katarzyny Suski i Macieja Zagórskiego- informuje CRP w Orońsku.
Podczas koncertu usłyszymy głównie polskie pieśni, w większości znane i lubiane, do których teksty napisali wybitni polscy poeci doby romantyzmu m.in. Adam Mickiewicz, Bohdan Zaleski czy Józef Ignacy Kraszewski, a muzykę stworzyli słynni kompozytorzy: Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko. Nie zabraknie też przykładów muzyki światowej tego okresu. Prezentowane utwory wokalne i kompozycje na fortepian rozbrzmiewały kiedyś w salonie Józefa Brantda. W XIX-wiecznym dworze stale podejmowano gości, bawiono się i ucztowano. A obowiązkiem gospodarzy było zapewnienie gościom rozrywki. Grano, więc w karty, polowano, tańczono, organizowano wieczory muzyczne, recytacje, przedstawienia teatralne, uprawiano różnorodne dziedziny sztuki.
Podobne zwyczaje obowiązywały też w innych krajach europejskich, ale na ziemiach polskich taka kulturotwórcza działalność miała szczególne znaczenie. W czasach zaborów ogromną wagę przywiązywano, bowiem do podtrzymywania polskości. Brandt pędzlem, Mickiewicz czy Sienkiewicz piórem, Chopin czy Moniuszko zapisem nutowym oddawali hołd polskiej historii i kulturze.
GALA KONKURSU MECENAS ROKU
Część oficjalną wieczoru zamknie uroczystość uhonorowania najhojniejszych w roku ubiegłym mecenasów CRP. Najważniejsze wyróżnienie przypadnie instytucji, która zasłużyła się najznaczniejszym wsparciem finansowym orońskiego Centrum. Otrzyma ona tytuł Mecenasa Roku 2013, a materialnym wyrazem wdzięczności będzie odlana w brązie statuetka Atamana autorstwa Jarosława Pajka, artysty od lat związanego z CRP. Forma statuetki nawiązuje bezpośrednio do ikonograficznych wątków twórczości Brandta. Ataman – wódz kozacki – stał się tutaj symbolem barwnych, żywiołowych, pełnych dramatyzmu obrazów, poświęconych tematyce historyczno-rodzajowej, zaczerpniętej z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zwyczaj wyróżniania darczyńców CRP statuetką Atamana narodził się w roku 2004. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu. W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA Oddział w Radomiu, w 2006 HUMANSOFT Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy, w 2009 r. Firma „Artpol” Artur Popławski z Radomia, w 2010 Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radom, w 2011 DORBUD S.A. Tomasz Tworek z Kielc, w 2012 PKO Bank Polski z Warszawy, w 2013 firma MAR-ROM z Dobrutu.
Ataman nie jest jedyną nagrodą wręczaną w trakcie Imienin Brandta. Osobno zostaje wyróżniony sponsor, któremu Orońsko zawdzięcza wieloletnie wsparcie, nie zawsze w wymiarze finansowym. Specjalnie dla niego zostanie przygotowany brązowy odlew medalu Józefa Brandta autorstwa profesora Jerzego Nowakowskiego.
Podsumowaniem wieczoru będzie uroczysty bankiet we wnętrzach pałacowej jadalni.
(za: CRP w Orońsku)