Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Filmy, gwiazdy i napad na bank

czwartek, 21 czerwca 2018 09:49 / Autor: Weronika Chochoł
Filmy, gwiazdy i napad na bank
fot. Ewa Jasińska
Weronika Chochoł

Programy edukacyjne dla młodzieży, konkursy filmowe, liczni goście z zagranicy i mnóstwo wydarzeń towarzyszących... Znamy program tegorocznego Kameralnego Lata.

Kolejny raz w Radomiu

Już po raz jedenasty Radom stanie się stolicą filmu. Od 1 do 7 lipca odbywać się będą w Radomiu Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej. Jest to również okazja do realizowania wspólnie z Policją profilaktyki społecznej.

Tegoroczna edycja dotyczyć będzie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie impreza nawiązywać będzie do problemów społecznych. W tym roku uwaga filmowców skupi się na problemie alkoholizmu wśród osób młodych.

Niedzielna parada i wieczorne projekcje

Impreza rozpocznie się w niedzielę 1 lipca. Uroczysta parada wyruszy sprzed siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada o godz. 17.30. Udział potwierdziły Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Będą również goście specjalni z USA, jednak póki co organizatorzy nie zdradzają szczegółów. Parada zatrzyma się przy Urzędzie Miasta, gdzie na uczestników czekać będzie kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. Natomiast o godz. 19.00 w Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki koncert Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpi w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jeszcze tego samego dnia odbędą się pierwsze festiwalowe projekcje - w Audytorium (ul. Curie-Skłodowskiej 4) zobaczymy filmy z Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Start o godz. 21.30.

Środowe napięcie

W środę, 4 lipca między godz. 17.00 a 21.30 za sprawą rekonstruktorów będzie można cofnąć się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank. Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy.

Scena specjalna to okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia). Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS".

Konkursy i pokazy

Konkurs Filmów Niezależnych zaplanowano na środę,4 lipca, a Konkurs Główny na czwartek i piątek (5-6 lipca). Oba konkursy odbędą się w nowym centrum festiwalowym - Kinie ELEKTROWNIA przy ul. Kopernika 1.

Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami. Natomiast Akademia Zawodowców będzie okazją do spotkań w kameralnym gronie z członkami tegorocznego jury Konkursu Głównego. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego. Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora. Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym. Wszystkie spotkania odbędą się w ELEKTROWNI.

W jury Konkursu Głównego zasiądą: Arkadiusz Tomiak - autor zdjęć filmowych, Derrick Ogrodny - producent filmowy i telewizyjny, Janusz Chabior - aktor, Anna Mucha - aktorka i Joanna Kos-Krauze - reżyserka, scenarzystka oraz przewodnicząca jury. Produkcje zgłoszone do Konkursu Filmów Niezależnych oceniać będą natomiast: Błażej Chrapkowicz - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta, Łukasz Adamski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta oraz Anna Równy - trenerka edukacji filmowej.

Debaty i panele

Na mieszkańców Radomia czeka jeszcze wiele innych atrakcji: pokaz plenerowy gorąco przyjętego podczas ostatniego festiwalu w Gdyni filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem w roli głównej (wtorek), pięć koncertów, panele dyskusyjne, debaty branżowe. Równolegle trwać będą międzynarodowe warsztaty i spotkania edukacyjne. Wszystko zwieńczone zostanie uroczystą galą, podczas której poznamy laureatów konkursów filmowych i dowiemy się, kto zdobędzie ZŁOTEGO ŁUCZNIKA - nagrodę główną ufundowaną przez prezydenta Radomia.

Pełny program imprezy można sprawdzić na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2018.

Są owoce

Nazwa festiwalu wzięła się pochodzi raczej od kamery, nie od kameralności imprezy. Ambasadorką wydarzenia jest aktorka Anna Mucha, jak podkreśla, po jedenastu latach impreza ma swoich wychowanków, którzy na stale wpisali się do świata filmowego. - Cieszy mnie to spełnianie i realizowanie się w codzienności filmowej. - mówi aktorka:

Organizatorem Kameralnego Lata jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.