Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Zagra orkiestra wojskowa

wtorek, 18 września 2018 20:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Zagra orkiestra wojskowa
za: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

W muszli koncertowej wystąpi Radomska Orkiestra Wojskowa

21 września 2018 roku, w piątek o 17.00, kolejny w tym roku występ Radomskiej Orkiestry Wojskowej. Zabrzmi muzyka rozrywkowa polska i zagraniczna, filmowa oraz utwory-niespodzianki.

KILKA SŁÓW O ORKIESTRZE WOJSKOWEJ W RADOMIU

Orkiestra Wojskowa w Radomiu jest etatowym pododdziałem artystycznym Wojska Polskiego. Całokształtem działalności orkiestry kieruje Dowódca Orkiestry – Kapelmistrz, który podlega bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa.

Orkiestra Wojskowa w Radomiu liczy już 65 lat. Powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Jej założycielem, jak i pierwszym kapelmistrzem był major Helmut Golcz. Kolejnymi kapelmistrzami byli: kapitan Marian Maruszak, st. chorąży Janusz Łaskarzewski. Od roku 1998 funkcję tę pełnił kapitan Sławomir Ćwiek. Obowiązki kapelmistrza pełnili także chorąży Krzysztof Sikorski oraz chorąży Łukasz Baranowski. Obecnie czasowo pełniącym obowiązki dowódcy jest Asystent Kapelmistrza - st. chor. szt. Tomasz CHWALIŃSKI. Szefem Orkiestry jest sierżant Karol Wójcicki.

Możliwości orkiestry są bardzo duże. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej, a także kompozycje o tematyce religijno – patriotycznej. Zespół koncertuje w całym składzie osobowym, a także, wydzielonymi z orkiestry, big – bandem i zespołami muzyki kameralnej.

Orkiestra w czasie swojego istnienia występowała na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Niejednokrotnie brała udział w powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.

Zespół uczestniczył w wielu przeglądach i festiwalach. W Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Wojskowych, Solistów i Kameralistów organizowanych w Świeradowie Zdroju i Giżycku orkiestra zajmowała wielokrotnie czołowe miejsca. W roku 2003 zajęła trzecie miejsce oraz otrzymała nagrodę specjalną za pokaz musztry paradnej, w 2009 r. w Giżycku otrzymała dwa wyróżnienia - za koncert i pokaz musztry paradnej, a w roku 2013 zajęła pierwsze miejsce za pokaz musztry paradnej. W Świeradowie Zdroju wielokrotnie wyróżniani byli także jej soliści i zespoły kameralne.

Orkiestra brała też udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Sił Powietrznych we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie oraz w Przeglądach Orkiestr Sił Powietrznych organizowanch w Szamotułach, Pniewach oraz w Chojnicach. Uświetniała swoimi występami obchody „Dni Europy” w Pszczynie. Na przeglądach i festiwalach podczas pokazów musztry paradnej z orkiestrą często gościnnie występują mażoretki z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" oraz, w roli tamburmajora, Renata Maciejewska - instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.

W 1991 roku orkiestra uświetniła oprawę Mszy Świętej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II na płycie radomskiego lotniska.

Zespół wielokrotnie reprezentował Wojsko Polskie i Siły Powietrzne poza granicami kraju. W 1999 roku uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Orkiestr Wojskowych Państw NATO organizowanych w Niemczech z okazji 50 rocznicy powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W 2002 roku orkiestra koncertowała w Belgii i Francji. W latach 2007, 2011 i 2015 orkiestra uczestniczyła w serii koncertów „Musikparade”, które odbywały się w Niemczech. W lipcu 2015 roku reprezentowała Wojsko Polskie na XVI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wosjkowych w Saumur we Francji.

Przez wszystkie lata działalności wielokrotnie pojawiały się próby rozformowania orkiestry, między innymi zaraz po likwidacji Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu, ale także w latach późniejszych. W 2009 roku ukazała się niepierwsza już decyzja Ministra Obrony Narodowej o likwidacji orkiestry. Z zespołu odeszło wtedy wielu muzyków do innych orkiestr i jednostek wojskowych. Po zmianie decyzji duża część żołnierzy wróciła.

Orkiestrę w chwili obecnej tworzy 21 muzyków, w tym jedna kobieta. Są to absolwenci akademii i szkół muzycznych z całego kraju. (materiał z: owwr.wp.mil.pl)