KULTURA
Panel Gombrowiczowski
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli organizuje w niedzielę, 6 października 4 Panel Gombrowiczowski.
Wygnanie, podróż, literatura. Czy trzeba wyjechać z Polski, żeby zacząć o niej pisać bez strachu i zahamowań? Czy trzeba zostać wygnanym z kraju, by krytycznie przyjrzeć się polskości? Czy trzeba stać się obcym, by odnaleźć się w polskiej literaturze?
Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnego Panelu Gombrowiczowskiego, który odbędzie się w niedzielę, 6 października w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Gośćmi będą pisarze, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: „dobrowolnego emigranta” - Mariusz Wilk, który twierdzi, że emigrantem nie jest; Bronisław Świderski, wygnany z Polski po Marcu ’68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniew Kruszyński, emigrant polityczny w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.
Niedziela, 6 października, godz. 17.00 Wstęp wolny.
Zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 16.15, na przystanku autobusowym, ul Chrobrego (przy Vis a Vis).
Wydarzenia towarzyszące:
Wykład B. Świderskiego: „Gombrowicz i Kierkegaard” oraz pokonkursowa wystawa fotografii „Gombrowicz na ulicy”.
7 października, (poniedziałek) godz. 11, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu, ul. Kościuszki 5A. Wstęp wolny.
Panel „Literatura i emigracja” jest ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”.