KULTURA
Włodzimierz Nahorny Trio we Wsoli
Jesienią tego roku Muzeum Witolda Gombrowicza i Fundacja Instytut Gombrowiczowski będą realizować wspólny projekt "Słowo i reszta". Pierwszym wydarzeniem w ramach tego projektu jest koncert Włodzimierza Nahornego i jego trio.
Okruchów Dzieciństwa”, czyli utworów z najnowszej płyty Włodzimierza Nahornego będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę, 14 października, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń zatytułowany „Słowo i reszta”, który wsolskie muzeum współorganizuje z Fundacją Instytut Gombrowiczowski. Fundacja ma wspierać działalność MWG oraz inne, z ducha Gombrowiczowskie wydarzenia. Zarejestrowana została w ubiegłym roku. Pieniądze na cykl czterech jesiennych wydarzeń zatytułowany „Słowo i reszta” pozyskała od Samorządu Województwa Mazowieckiego, ma też pierwszego sponsora prywatnego, którym jest Jarosław Krzyżanowski. Włodzimierza Nahornego, zwanego Chopinem polskiego jazu, przedstawiać nie trzeba nawet tym, którzy tego gatunku muzycznego słuchają rzadko. Jest przecież kompozytorem najsłynniejszej chyba powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.
Ten pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej, a także autor wspaniałych ballad ma w swoim dorobku kilka świetnych albumów, mnóstwo koncertów, jest też laureatem wielu nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 roku.
Działające od 1993 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich formacji i projektów fonograficznych.
Koncert odbędzie się 14 października o godz. 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku Chrobrego/ czysta (kier. Michałów), powrót po koncercie. Wydarzenia realizowane w ramach cyklu „Słowo i reszta” dofinansowane są ze środków Samorządu Mazowieckiego.