KULTURA
1 marca - premiera filmu Klecha
Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Radomiu, Trablicach, Sadkowie i na Jasnej Górze. Zakończyły się w Pionkach 24 października br.
Kinowa premiera filmu Jacka Gwizdały „Klecha” planowana jest na piątek, 1 marca 2019 roku.
Film będzie opowiadać historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“, ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Szefem specjalnego oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana Kotlarza (Mirosław Baka), wikariusza z podradomskiej parafii Pelagów, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Sandomierzu w latach pięćdziesiątych. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ks. Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych - czytamy w opisie produkcji. Oprócz Piotra Fronczewskiego w filmie pojawią się tacy aktorzy, jak m.in.: Artur Żmijewski (towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (ksiądz kanonik), Marcin Bosak (prokurator), Karol Pocheć (Karuzo), Krystian Biłko (nowy), Marek Kasprzyk (Antoni), Maria Gładkowska (siostra Lukrecja), Robert Gonera (Mańkut), Rafał Pyka (Mareczek), Lech Dyblik (proboszcz z Młodocina), Ignacy Gogolewski (Ks. senior), Andrzej Beja-Zaborski (ks. Wacław), Przemysław Stippa (laborant), Leszek Piskorz (biskup) Tadeusz Huk (ordynator) Zdzisław Wardejn (kelner) oraz debiutująca na dużym ekranie Paulina Nadel (hippiska).
Scenariusz filmu oparty jest na historii księdza Romana Kotlarza. Napisali go: Wojciech Pestka, Janusz Petelski i Jacek Gwizdała, reżysera projektu. Za zdjęcia odpowiada Robert Lis, kostiumy - Anna Weber i Maria Duffek, a producentem jest Andrzej Stachecki. Producentem filmu są: Diecezja Radomska, V-Film, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Resursa Obywatelska, Europejska Fundacja Edukacji Filmowej, Centrum Technologii Audiowizualnych, Contra Studio i TVP. Projekt powstaje przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kurii Diecezji Radomskiej i Gminy Miasta Radomia.