Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Noc Muzeów we Wsoli

środa, 14 maj 2014 10:09 / Autor: Elżbieta Warchoł
Foto: Muzeum we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów w już w piątek, 16 maja!

Tradycyjnie we Wsoli zabrzmi dobra muzyka z dobrym, literackim tekstem:  gościem muzeum będzie Jacek Kleyff, człowiek-legenda, bard, poeta, kompozytor, malarz. Współtwórca Salonu Niezależnych, założyciel Orkiestry Na Zdrowie.
Odbędzie się koncert, w którym Kleyffowi towarzyszyć będą wybitni muzycy: Mikołaj Trzaska i Jerzy „Słoma” Słomiński. Poprosiliśmy naszego gościa, by przypomniał publiczności swoje stare utwory, dla wielu będące synonimem niezależnej kultury w czasach, gdy ta niezależność nie była łatwa. A także zaprezentował nowe teksty i muzykę, inne od tych najlepiej pamiętanych, ale równie ważne i dające do myślenia.
Oczywiście skoro będzie to noc w muzeum, po koncercie MWG pozostaje otwarte, zaś Jacek Kleyff zgodził się porozmawiać po recitalu ze wszystkimi chętnymi, o wszystkim, co warte rozmowy.
Noc Muzeów we Wsoli- 16 maja, godz. 20.00
Wstęp wolny.
Niezmotoryzowanym organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd do Wsoli i powrót do Radomia. Zbiórka o godz. 19.10 na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (kierunek os. Michałów).
Jacek Kleyff – polski bard, poeta, kompozytor i malarz, urodził się w 1947 roku w Warszawie. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem; tam też powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie. Razem z ONZ w 1995 roku wystąpił na festiwalu Przystanek Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim i otrzymał główną nagrodę publiczności. Współautor wydanej w 2012 roku książki „Rozmowa”.
Mikołaj Trzaska – muzyk, kompozytor, saksofonista, klarnecista. Autor muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. do obrazów Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża oraz Dom zły. Był członkiem-założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Z grupą nagrał pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 roku Trzaska założył własny zespół Łoskot, a w 1995 nagrał pierwszą płytę solową Cześć, cześć, cześć. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jego twórczość zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej (klezmer) z uwagi na korzenie żydowskie. Wyrazem tego są wydawnictwa założonych przez niego zespołów Ircha i Shofar. Trzaska współpracował z wieloma wybitnymi postaciami sceny muzycznej i nie tylko, w tym m.in.: Jurij Andruchowyczem, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Peterem Brötzmannem, Marcinem i Bartłomiejem Oleś, Tomaszem Stańko, Lesterem Bowie, Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee, Fisz i Emade. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.
Jerzy Słomiński ps. „Słoma”- polski bębniarz, architekt, autor tekstów, którego można uznać za prekursora gry na bębnach w Polsce. Śpiewa, grywa na mandolinie, perkusji i gitarze akustycznej. Jako pierwszy w Polsce zajął się wytwarzaniem profesjonalnych bębnów typu conga. W 1997 założył zespół Bębnoluby, początkowo był to projekt autorski, następnie realizowany z grupą przyjaciół. W skład repertuaru wchodziły kompozycje, będące kompilacją różnych nurtów i tradycji, przeprowadzając słuchaczy przez poszczególne etapy rozwoju muzyki, nawiązując do muzyki afrykańskiej, karaibskiej, a poprzez udział trąbki i saksofonu do jazzu.