Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Tydzień w bibliotece

poniedziałek, 10 grudnia 2018 08:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
Tydzień w bibliotece
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Kolejny tydzień grudnia i kolejna porcja imprez w radomskiej bibliotece:

11 grudnia o godz. 11.40 w filii nr 1 przy ul. Osiedlowej 9 odbędą się warsztaty z edukacji finansowej, przeznaczone  dla uczniów szkół średnich. Poprowadzi je Lidia Krzyżyk-Chrząstek, trener edukacji finansowej. Podczas warsztatów uczymy młodzież, jak zarządzać własnymi pieniędzmi i mieć odpowiedni stosunek do wartości pieniądza - zapowiada Marta Trojanowska z biblioteki w Radomiu.

11 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) na spotkanie z Henrykiem Wańkiem O ziemi mistyków, odszczepieńców i przybłędów. Henryk Waniek to artysta malarz, ilustrator, grafik i plakacista o orientacji fantastyczno-magicznej ocierającej się o surrealizm. Ostatnio poświęca się wyłącznie pisarstwu. Urodził się w Oświęcimiu w 1942 r. Po trzech latach rodzina przeniosła się do Katowic. Choć dzisiaj formalnie jest warszawiakiem, to duchem i wyobraźnią jest stale w swojej magicznej krainie na Śląsku i Dolnym Śląsku, które są nieustającym tematem jego twórczości. Od lat 70. XX w. uprawia oryginalną eseistykę - jest znawcą mistycyzmu, zagadnień ezoterycznych, alchemii, filozofii i religii wschodu czy numerologii. Do ważniejszych jego publikacji należą: „Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957”, „Finis Silesiae” czy „Hermes w Górach Śląskich”. Waniek pisze nie tylko o przeszłości, ale dotyka także współczesności, jak w najnowszej swojej książce o satyryku i bardzie Macieju Zembatym „Szalone życie Macieja Z.”. Spotkanie zorganizowały Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Wydział w Radomiu oraz radomski oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

12 grudnia o godz. 17.00 kolejna odsłona Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich miłośników literatury. Przedmiotem grudniowej dyskusji będzie książka "Pozdrowienia z Korei" autorstwa Suki Kim. To w filii nr 6, ul. Kusocińskiego 13 - zaprasza Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki

13 grudnia o godz. 11.40 w filii nr 16 (ul. Barycka 2) kolejne spotkanie z cyklu Akademia Zdrowia Forever, zatytułowane Praca a zdrowie. Poprowadzi go Lidia Krzyżyk-Chrząstek. Na spotkaniu omawiany będzie wpływ jaki zdrowie ma na wybór zawodu, wpływ jaki zawód ma na nasze zdrowie oraz co możemy zrobić już dziś, aby w przyszłości nie było ograniczeń i przeciwwskazań do wykonywania naszego wymarzonego zawodu. Spotkanie zorganizowane dla uczniów klasy 8 szkoły podstawowej.

14 grudnia o godz. 17.00 w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9) zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze. Tym razem gościem będzie Alicja Pyclik, a spotkanie zostanie zatytułowane Podróż dookoła Europy.  Zapewniamy, że nie będzie to typowa podróż. Polka i Hiszpan wędrujący z Polski do Hiszpanii przez.... Turcję?!? 8000 kilometrów przygód i doświadczeń. Alicja Pyclik jest instruktorką flemenco i miłośniczką kultury Hiszpanii. Swoją pasję pogłębiała w Konserwatorium Tanecznym w Hiszpanii. Na spotkaniu opowie jednak nie tylko o państwie na Półwyspie Iberyjskim, ale o różnych ciekawych zakątkach Europy, bowiem jakiś czas temu odbyła inspirującą podróż dookoła Europy.

14 grudnia, godz. 17.00 w filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13) tradycyjnie zbierają się miłośnicy planszówek na spotkaniu Klub Gier Planszowych.

15 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy do filii nr 2  (ul. Zientarskiego 1 A) na warsztaty literackie zorganizowane w ramach Dwójkowej Akademii Czytelnika Od pierwszego słowa. Warsztaty skierowane są do młodzieży szukającej w literaturze odskoczni od codzienności. Zajęcia adresujemy do osób już piszących lub chcących pisać. Poprowadzi je Karolina Tkaczyk, wolontariuszka Filii nr 2.

 Przysłowiową wisienką na torcie jest kolejny spacer literacki. 15 grudnia o godz. 13.00 spotykamy się na skwerze w parku na pl. Jagiellońskim (od strony hotelu Aviator) i podążamy śladami Bernarda Gotfryda - urodzonego w Radomiu znanego amerykańskiego fotografika i reportera, portretującego znane osobistości, autora dwóch tomów opowiadań o przedwojennym Radomiu.  Miasto Antoniego Gołębiarza - tak zatytułowaliśmy kolejny Spacer Literacki z Miejską Biblioteką Publiczną. Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy - dodaje Marta Trojanowska.