KULTURA
Rok Moniuszkowski w Radomiu rozpoczęty
Nowy projekt artystyczny Roberta Grudnia
Kolędy i arie z oper tego kompozytora znalazły się w programie koncertu, który odbył się 20 stycznia w kościele garnizonowym. Wystąpili Halina Sowińska - sopran i Robert Grudzień - organy, piano oraz organizacja wydarzenia. Koncert był także okazją do podsumowania projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”, realizowanego w 2018 roku z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt „Zrozumieć Niepodległą” to cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które odbyły się w ramach międzynarodowych festiwali, obejmujących także południowe Mazowsze i Warszawę. W myśl ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm RP 7 kwietnia 2018 z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, autor projektu „Zrozumieć Niepodległą” oraz współpracujące z nim osoby odkrywały wybitne postacie zasłużone dla niepodległości Polski, fakty mało znane szerszym kręgom społeczeństwa. Ważnym zadaniem jest wykazanie ciągłości historycznej wydarzeń, dlatego projekt składał się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”. – Wiele działo się w Warszawie i innych dużych miastach. My jednak poszliśmy dalej, ukazując wielkich bohaterów, w ich rodzinnych miejscowościach. Ukazywaliśmy w jaki sposób wychowanie domowe poprzez przekazywany przez pokolenia etos powstań narodowych, głównie powstania styczniowego i wojny 1920 roku czy atmosfera religijna polskiej wsi kształtowały niezłomne charaktery, zdolne wywalczyć niepodległość, zmieniać losy Polski a nawet świata – uważa Robert Grudzień, pomysłodawca i autor projektu „Zrozumieć Niepodległą”. Najważniejszym wydarzeniem przedpremierowym projektu „Zrozumieć Niepodległą” był koncert zatytułowany „Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego – w jego rodzinnych stronach”. Wywarzenie miało miejsce w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Stromcu, pow. Białobrzeski (południowe Mazowsze). Po uroczystej mszy św., wystąpił koncert Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Zrozumieć Niepodległą” to znaczy dotknąć historii. Doskonale to obrazuje przykład gen. Kuklińskiego, który choć urodził się w Warszawie to cała jego rodzina od wielu pokoleń pochodzi z Niedabyla w gminie Stromiec (południowe Mazowsze). Ryszard Kukliński przez całe życie właśnie tu przyjeżdżał, tylko tu czuł się bezpiecznie i właśnie stąd, od jego kolegów z dzieciństwa Leona i Romana Barszczów wyszła inicjatywa by bronić jego dobrego imienia a potem nadania stopnia generalskiego. Uroczystości odbyły się w neogotyckim kościele w Stromcu, pochodzącym z 1905 roku, gdzie został ochrzczony ojciec gen. Ryszarda Kuklińskiego. Listy okolicznościowe przysłali wówczas: Premier RP Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej, Jarosław Kaczyński, Prezes PiS.
„Jesteśmy winni generałowi Kuklińskiemu pamięć i wdzięczność. Jest bowiem bohaterem naszej wolności. Dziś, w roku jubileuszu odzyskania przez nasz kraj niepodległości, testament życia Generała Kuklińskiego wybrzmiewa jeszcze pełniej” – w ten sposób w liście gratulacyjnym Premier RP Mateusz Morawiecki, dziękował za zorganizowanie urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego.
W ramach projektu „Zrozumieć Niepodległą” odbyło się sto koncertów i innych wydarzeń, dedykowanych takim postaciom jak: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. Wincenty Kadłubek, św. Jan Paweł II, Dionizy Czachowski, Jacek Malczewski i Wanda Malczewska, gen. Ryszard Kukliński, prymas Stefan Wyszyński. Wiele z nich miało miejsce na południowym Mazowszu. W projekcie „Zrozumieć Niepodległą”, w całej Polsce wystąpili wybitni artyści: m. in. Jerzy Trela, Bogusław Morka, Jerzy Zelnik, Alicja Gorzewska, Małgorzata Walewska, Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Zespół ZAKRZEWIAKI, Konstanty Andrzej Kulka, Olgierd Łukaszewicz, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, soliści, kameraliści i chóry. W koncertach promowana była muzyka polska, niestety wciąż niedoceniana i nieobecna w programach oper i filharmonii. Przygotowane zostały dwa programy. Polska Muzyka Instrumentalna, oparty m. in. na utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego oraz Polska Muzyka Wokalno – Operowa, gdzie znajdowaliśmy arie np. Stanisława Moniuszki. Ten ostatni twórca będzie bohaterem kolejnego projektu Roberta Grudnia, gdyż rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki.
Projekt „ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ” odbył się w ramach: XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko - Warszawa 2018. Szczegóły www.grudzien.pl