KULTURA
Festiwal OKNA czas zacząć
Będzie film, dyskusja, spotkania autorskie i prezentacje artystyczne. Wszystko wokół tematu: wolność.
Od 21 do 24 maja odbędzie się w Radomiu 6 Festiwal Filozofii OKNA.
Program Festiwalu:
21 maja (środa)
Klub Dobrego Filmu:
godz. 18.00 „Hannah Arendt” reż. Margarette von Trotta, Francja/Luksemburg/Niemcy/Izrael 2012 (100 min.)
Biografia wybitnej niemieckiej teoretyk polityki, filozofa i publicystki, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek minionego stulecia. W roli tytułowej – Barbara Sukowa.
(bilety– 12 PLN)
22 maja (czwartek)
godz. 12.00 - wręczenie Nagrody im. Prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz debata filozoficzna „Wolność - jak to łatwo powiedzieć…” z udziałem prof. Barbary Markiewicz i dr. Krzysztofa Przybyszewskiego oraz młodych filozofów - Walerii Siekierzyńskiej (zwyciężczyni XXVI Olimpiady Filozoficznej) i Damiana Lesiaka (laureata z VI LO w Radomiu) (sala widowiskowa)
Barbara Markiewicz – profesor filozofii, specjalizująca się w filozofii politycznej. Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, przewodnicząca i sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. Autorka m.in. książek: "Kryzys tożsamości politycznej a proces integracji europejskiej" oraz "Co się śni filozofom".
Krzysztof Przybyszewski – pracownik naukowy Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2005 r. obronił pracę doktorską "Problem uniwersalności praw człowieka w epoce globalizacji". Autor książki "Prawa człowieka w kontekstach kulturowych".
godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim i promocja najnowszej książki pisarza „Obok Julii” (prowadzenie: Marcin Kępa)
Eustachy Rylski – wybitny prozaik, dramaturg i scenarzysta. Laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Autor głośnego dyptyku powieściowego "Stankiewicz. Powrót" oraz powieści "Warunek" i "Na grobli", a także tomu opowiadań "Wyspa" i zbioru esejów "Po śniadaniu". W ubiegłym roku ukazała się kolejna powieść Rylskiego "Obok Julii" – wirtuozerska literacko opowieść o miłości i powojennej Polsce.
23 maja (piątek)
godz. 17.00: rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej „Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego” organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu i otwarcie wystawy pokonkursowej.
godz. 18.00 – „Wielki zwrot” - spotkanie autorskie z Dariuszem Gawinem (prowadzenie: dr Wiesław Chudoba)
Dariusz Gawin – historyk idei, filozof i publicysta, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek kolegium redakcyjnego „Teologii Politycznej” i kwartalnika „Ethos”. Autor m.in. książek: "Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku" oraz "Blask i gorycz wolności. Eseje o polskim doświadczeniu wolności". W 2013 roku ukazała się głośna książka Gawina "Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976", w dużej mierze poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu.
24 maja (sobota), godz. 18.00 Sala Widowiskowa
„Biesiada artystyczna z filozofią w tle”:
- spektakl „Mówią o nas” w wykonaniu Teatru Poszukiwań z „Resursy” oparty na sentencjach filozoficznych mędrców Hellady i Państwa Środka (scen. Włodzimierz Mancewicz, reż. Katarzyna Sasal)
- „Wspominając Jacka Kaczmarskiego” - koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy
- „Bajki z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Teatru „Resursa” (reż. Robert Stępniewski)