Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Nowe wystawy w Orońsku

czwartek, 28 marca 2019 09:24 / Autor: Elżbieta Warchoł
Nowe wystawy w Orońsku
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Trzy nowe wystawy będą otwarte 30 marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

W Muzeum Rzeźby Współczesnej 30 marca o godz. 14 otwarta zostanie wystawa Katarzyny Józefowicz pt: Poza słowami. Wystawa będzie czynna do 19 maja 2019 roku. Kuratorka: Agnieszka Kulazińska. Koordynator: Anna Podsiadły

Wystawa Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku opowiadać będzie o ciszy. Może to zabrzmieć paradoksalnie, szczególnie kiedy odkryjemy, iż prezentowane na niej prace wyrastają z poczucia natłoku codzienności, zgiełku, z intensywności wrażeń, które oferuje nam współczesność. Artystka w swojej twórczości wyodrębnia elementy tworzące chaos i komponuje je na nowo, „uspakaja”. Instalacje Józefowicz emanują specyficznym (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój / niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.

W Galerii Oranżeria także 30 marca o godz. 14 otwarta zostanie wystawa pt: Przedwiośnie. Atorami są: Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj. Kuratorka: Weronika Elertowska Wystawa czynna do 19 maja 2019 roku.  Tytuł wystawy odwołuje się do okresu przejścia, budzenia się i wschodów pierwszych roślin. Przedwiośnie to również intensywna zmienność, przygotowanie i porządkowanie przestrzeni na to co nowe. Zbigniew Sałaj i Bogusław Bachorczyk, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie to artyści tworzący na styku wielu mediów: malarstwa, wideo, rzeźby, instalacji i fotografii. W ich twórczości ważną rolę odgrywają wątki związane z kolekcjonowaniem przedmiotów codziennego użytku, przekształcaniem ich pierwotnych znaczeń oraz redefiniowaniem za ich pomocą pamięci.

W Galerii Kaplica, 30 marca otwarta zostanie także wystawa pt: Bestiarium. Kurator: Anna Ciabach, Marta Wróblewska. Współpraca: Leszek Golec. Ekspozycja czynna do 19 maja 2019 roku. Artyści: Rafał Wilk, Basia Bańda, Zofia Gramz, Irena Kalicka, Czekalska + Golec, Katarzyna Kozyra, Wojciech Doroszuk, Art Spiegelman, Günter Grass.

„Nie jesteśmy zwierzętami, a tego, co rozumiemy pod pojęciem bycia człowiekiem, chyba nigdy nie osiągniemy. I chociaż nie jesteśmy zwierzętami, jesteśmy od nich gorsi. Zwierzęta zabijają tylko wtedy, gdy się bronią bądź są głodne, ale nigdy bez powodu lub potrzeby. Ludzie zabijają bez potrzeby. Zabijają z powodu wiary i ideologii." Günter Grass [w:] Günter Grass  i polski Pan Kichot, napisała i zebrała Maria Janion, słowo/obraz/terytoria, Gdańsk 1999, s. 27. Bestiarium to iluminowana księga zawierająca przedstawienia zwierząt prawdziwych i fantastycznych, którym towarzyszą komentarze o charakterze dydaktycznym. Nasze Bestiarium to pokaz prac współczesnych artystów, w których pojawiają się motywy zwierzęce w formie metafor odnoszących się do ludzkich cech, sytuacji i emocji. Próba opisu „naszego” świata poprzez symboliczne odniesienie się do świata fauny ma niezwykle długą tradycję sięgającą pierwotnych obrzędów religijnych i pierwszych kosmogonii. Zwierzęta bowiem to istoty biologicznie nam najbliższe, a jednocześnie wystarczająco odległe, by móc przenosić na nie to,  co w nas samych niezrozumiałe i niepokojące, rzadziej piękne i fascynujące. ( za Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku)