Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Hilary z Poitiers, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 13 stycznia 2025

KULTURA

Dar dla radomskiego Muzeum

czwartek, 05 czerwca 2014 19:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
Foto: Radio Plus
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otrzymało cenny dar- kolekcję sztuki ludowej Samuela Fiszmana.

Kolekcja sztuki ludowej, którą otrzymało Muzeum w Radomiu liczy sobie 107 prac artystów ludowych. Zbiór podarowała Muzeum Anna O'Brien z Pepperel w USA, córka Samuela Fiszmana, który w 1914 roku urodził się właśnie w Domu Esterki- wyjaśnia Małgorzata Jurecka, kurator wystawy. Sam ofiarodawca zmarł w 1999 roku, ale jego wolą było przekazanie zbiorów sztuki ludowej właśnie Muzeum w Radomiu. Kolekcja ma wyjątkową wartość, ponieważ była gromadzona w okresie, kiedy jeszcze żyli i tworzyli najlepsi mistrzowie, wierni autentycznej tradycji ludowej, których prace są dzisiaj nieosiągalne- wyjaśnia Małgorzata Jurecka.
Widać, że Samuel Fiszman wybierał rzeczy najlepsze i najwartościowsze. Kolekcję budują rzeźby w drewnie, kapliczki, Chrystus Frasobliwy, krucyfiks. Łącznie 22 prace. Jest malarstwo na szkle. Ciekawostką jest obraz na szkle pt: Chrystus w koronie cierniowej namalowany przez Halinę Konopacką– złotą medalistkę olimpijską, która poza sportem, pisała wiersze i malowała. Szczególnie cenne są trzy bardzo rzadkie obrazy huculskie, malowane na szkle w latach 1934- 39, w Rostokach koło Kosowa. 73 prace budujące kolekcję sztuki ludowej Samuela Fiszmana to ceramika. Wśród nich naczynia huculskie, oryginalne kafle huculskie z XIX- wiecznego pieca, iłżeckie figurki ceramiczne Jadwigi Kosiarskiej czy rosyjskie figurki ceramiczne z Kirowa.
Wernisaż wystawy w piątek, 6 czerwca o godz. 13 w Muzeum Sztuki Współczesnej, Rynek 4/5.

Samuel Fiszman ( ur. 1914 w Radomiu- zm. 1999 w Bloomington USA). Do 1934r. mieszkał z rodziną w Radomiu. Studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1939 r. po wybuchu wojny wyjechał do Lwowa, gdzie dokończył studia, a potem do Saratowa. Jego rodzina zginęła w Treblince. Od 1945r. pracował w Attachacie Nauki polskiej ambasady w Moskwie. Zajmował się historią literatury polskiej. Do Polski wrócił w 1950r. Pracował na Uniwersytecie Warszawskim oraz Komitecie Rusycystki i Slawistyki PAN. Zmuszony do emigracji wyjeżdża w 1969 r. wraz z żoną i córką do USA. Pracuje na Uniwersytecie w Bloomington w stanie Indiana, gdzie uczestniczył w życiu intelektualnym i kulturalnym. Był wybitnym naukowcem, intelektualistą oraz propagatorem nauki i kultury polskiej za granicą. Zmarł w 1999r. Spoczywa na Powązkach w Warszawie.