Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Fosa pełna kultury – Do sześciu razy sztuka!

poniedziałek, 01 lipca 2019 12:39 / Autor: Monika Nowakowska
Fosa pełna kultury – Do sześciu razy sztuka!
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” zaprasza do „Fosy pełnej kultury”! Sześć wakacyjnych weekendów upłynie w tym roku pod hasłem „Do sześciu razy sztuka!”.

Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się w weekend 6 i 7 lipca i poświęcone będzie sztuce filmowej. W programie także spotkania teatralne, literackie, plastyczne, muzyczne i taneczne. Na scenie zaprezentują się m.in. Skubas, Pablopavo, Maria Peszek i Stanisława Celińska.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu odbywać się będą w soboty i niedziele w godz. 16.00 - 22.00. - Mam nadzieję, że spędzimy kawał fajnego czasu w niezobowiązującej, letniej scenerii - mówi dyr. Amfiteatru Waldemar Dolecki:

6-7 lipca

KRĘCI NAS TO! – weekend filmowy

MOK „Amfiteatr” rozpocznie przygodę z „Fosą pełną kultury – Do sześciu razy sztuka!” od kina, syntezy wszelkich sztuk wg włoskiego teoretyka filmu Ricciotto Canudo. Będziemy kręcić i nakręcać publiczność na bliskie spotkania III stopnia z filmem, kinem i całym jego anturażem.

Jak kolorystyka użyta w filmie wpływa na odbiór scen, a kolor na widownię i narrację? Czy jeśli pojawia się fiolet, to znaczy, że ktoś umrze? Podczas warsztatów z psychologii koloru w filmie wyjaśnione zostanie kinomanom i początkującym filmowcom (również rapująco), dlaczego czują to, co czują, oglądając filmy w konkretnych gamach kolorystycznych, prowadzący warsztaty podpowie, jakich barw użyć, by uzyskać pożądane efekty emocjonalne. Drugi warsztat wprowadzi uczestników w podstawy filmowego montażu. Oba poprowadzi YouTuber „Janusz Filmu”, czyli Michał Nogala – absolwent Akademii Filmu i telewizji w Warszawie – kierunek reżyseria, laureat Grand Video Awards 2018 w kategorii videotutorial, filmowaniem zajmuje się od 20 lat, zaczynał od produkcji teledysków, następnie zaczął pracować w branży reklamowej, a obecnie skupia się głównie na przekazywaniu swojej wiedzy prowadząc warsztaty i szkolenia, oraz na kanale YouTube – “Janusz Filmu”, gdzie wiedzę dotyczącą filmowania przedstawia w formie rapowanej - mowi Katarzyna Wiśniewska:

Koncertową gwiazdą weekendu filmowego będzie Skubas - autor być może najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o... braku miłości.

Podczas weekendu filmowego nie może zabraknąć klasyki. Po zmroku wyświetlony zostanie horror z początku lat 20. XX wieku – „Nosferatu - symfonia grozy”, do którego na żywo ścieżkę dźwiękową zaserwuje zespół specjalizujący się w sztuce taperstwa – Czerwie Band.

Młodzież i dorosłych Amfiteatr zaprosi też na warsztaty z krytykiem filmowym – Konradem J. Zarębskim. Po wspólnym obejrzeniu filmu „Green Book” w reż. Petera Farrelly'ego będzie można rozebrać go na czynniki pierwsze i poznać sztukę pisania recenzji filmowej.

W wachlarzu warsztatów filmowego weekendu znajdą się familijne zajęcia z animacji poklatkowej na zadany temat. Goście „Fosy” poznają też historię amerykańskiej szkoły plakatu filmowego, którą zobrazuje wystawa intrygujących obrazów z kolekcji maniaka horroru - Derricka Ogrodnego.

Jeśli film – nie może zabraknąć tajników charakteryzacji. Na warsztatach "Nie takie zombie straszne, jak je charakteryzują" Szkoła Wizażu i Charakteryzacji z Warszawy przeistoczy uczestników (12+) w szalenie kulturalne zombie!

Studio TV Pracowni Nowych Mediów zaprosi na zabawy w mobilnym greenboxie i sprawdzenie swoich sił przed kamerą.

13-14 lipca

KURTYNA W GÓRĘ! - weekend teatralny

Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz (scenografia), ruch (choreografia) z dźwiękiem (oprawa muzyczna), często dotykając wręcz zmysłów węchu czy dotyku. Stanowi nieprzebrane bogactwo doznań, różnorodności. Jest miejscem, który i wokół którego skupiają się ludzie od starożytności. Wszak człowiek poza chlebem od zawsze potrzebował igrzysk.

Trudno więc, zagłębiając się w kolejne dyscypliny sztuki, nie zajrzeć do teatru.

Fosowa scena dostanie teatralne okotarowanie, a na portalu sceny zawisną dwie maski (symbolizujące tragedię i komedię). Na wszystkie wydarzenia podczas weekendu wzywał będzie teatralny dzwonek, a rozpoczynał je gong. Opowieść o teatrze zarówno podczas pierwszego dnia dedykowanego dorosłym, jak i drugiego – poświęconego dzieciom budowana będzie wokół „Alfabetu Teatru” opracowanego przez Martę Guśniowską, uznaną autorkę i dramaturga - mówi dyr. Amfiteatru Waldemar Dolecki:

W programie m.in. spektakl „Puszczańskie Opowieści” Białostockiego Teatru Lalek, warsztaty teatralne z aktorką i piosenkarką Marią Peszek, i koncert Kirszenbaum – zespołu, który „jest jak Wyspiański na mefedronie”.

Goście Fosy będą też mogli wziąć udział w dramacie, który zostanie zaprezentowany w formie warsztatu, w niecodziennej formule czytać w ciemności (taki kontakt ze słowem, podparty na żywo graną muzyką niezwykle oddziałuje na zmysły i pobudza wyobraźnię) oraz w zajęciach ukazujących "Teatralne twarze”. Podczas drugiego dnia opowieści o teatrze kolejne zagadnienia teatralnego alfabetu będą realizować aktorzy teatru lalek. Zaprosimy także na warsztat "Metamorfozy" i poznamy tajniki teatralnej iluzji.

20-21 lipca

Wirtualna Fosa 0011 - weekend nowych mediów

Trzeci weekend upłynie pod szyldem nowych mediów, kultury cyfrowej oraz nowych technologii. W ciągu dwóch dni warsztatów medialnych uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pracą dziennikarza, operatora kamery oraz montażysty telewizyjnego. Zainteresowani dowiedzą się, w jaki sposób działa tzw. „green screen” i cyfrowa obróbka zdjęć nagranych właśnie przy jego użyciu. Oprócz tego chętni będą mogli poznać warsztat prezentera serwisów informacyjnych.

W pierwszy dzień weekendu teren „Fosy pełnej kultury” stanie się także miejscem realizacji warsztatów mixmedialnych, które będą połączeniem tradycyjnych środków przekazu sztuki z multimediami. Osoby w różnym wieku będą mogły stworzyć m.in. wystawę malarstwa abstrakcyjnego połączoną z ekspozycją multimedialną, w tym z animacją i instalacją dźwiękową - mówi Mariusz Skopek:

Kolejnym punktem „Fosy” będą warsztaty VR. Dzięki specjalnym okularom dzieci będą mogły wziąć udział w ciekawych pokazach edukacyjnych, a dorośli np. przenieść się w wirtualny świat przyrody. Kolejnym punktem będą warsztaty beatboxowe. Sobotnie wydanie „Fosy Pełnej Kultury” zakończy koncert w klimatach reggae i ska, idealnie pasujący do atmosfery wakacyjnego spotkania z kulturą – koncertem JMS Band!

W niedzielę dla uczestników „Fosy” zostaną przygotowane profesjonalne warsztaty naukowe połączone z efektownymi pokazami i doświadczeniami. Do tego chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu robotyki.

27-28 lipca

Sztuka rzucania słowem – weekend literacki

„Słowo jest wielką tajemnicą. Magiczna siła słowa tkwi w jego zdolności wywoływania obrazów” - pisał Jan Parandowski w „Alchemii słowa”. Weekend „Sztuka rzucania słowem” pokaże, że tak jest w istocie. Uczestnicy Fosy przyjrzą się słowu pisanemu, malowanemu, mówionemu i wyśpiewanemu. Zobaczą na jak wiele sposobów można słowo kształtować i jak słowo możne kształtować rzeczywistość.

W części warsztatowej weekendu uczestnicy zajmą się nie tylko tym, co się pisze, ale poznają również techniki tego, jak to się robi. Posłuży temu warsztat z kaligrafii. Będziemy mogli również podejść do słowa w sposób bardzo twórczy dzięki warsztatom kreatywnego pisania z Loesje. Efekt tej pracy zostanie uwieczniony na murze podczas warsztatów graffiti. Nie zabraknie zajęć dla dzieci podczas warsztatów komiksowych i plastycznych. Zaprosimy również na fragment spektaklu na podstawie twórczości Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Dla Dorosłych oraz na niezwykłe opowieści w wykonaniu Radomskiej Grupy Opowiadaczy - mówi Paweł Błach:

Odbędą się również spotkania z ludźmi, dla których słowo jest pasją i zawodem. Spotkamy się z radomskim pisarzem Grzegorzem Bartosem na premierze jego najnowszej książki „Zadymiarze”. Wszystkich pasjonatów przyrody i pisania o niej zaprosimy na spotkanie z Adamem Wajrakiem. Weekend wzbogaci koncert z literaturą w roli głównej, czyli Pablopavo i Ludziki.

3-4 sierpnia

Barwa, forma, faktura – weekend sztuk plastycznych

Uczestnicy weekendu poświęconego sztukom plastycznym będą mogli na różne sposoby doświadczyć ekspresji plastycznej poprzez udział w różnorodnych warsztatach. Czerpiąc z idei biophillic designu, czyli wykorzystywania zieleni w projektowaniu przestrzeni, warsztatowicze stworzą swój własny las w słoju wraz z Julią Wizowską, twórczynią bloga nanowośmieci.pl Będzie także okazja do stworzenia własnej tkaniny, bazując na designie jako sztuce użytkowej w codziennym życiu, z wykorzystaniem materiałów recyklingowych – to również z Julią Wizowską. Będziemy także się wspólnie zajmować grafiką warsztatową, tworząc linoryty podczas zajęć z Agatą Marglewską, absolwentką Wydziału Sztuki radomskiego UTH. W programie również otwarcie wystawy fotografii Iwony Nabzdyk, członkini Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców Region Radomski - "Martwa natura". Po otwarciu wystawy odbędą się warsztaty fotografowania martwej natury. Na zakończenie sobotniego wieczoru – elektro i synthpopowa uczta muzyczna podczas koncertu zespołu Kamp!

Niedzielne spotkania ze sztukami plastycznymi rozpoczniemy familijnymi zajęciami malowania obrazów przy pomocy światła, z wykorzystaniem możliwości cyfrowego aparatu fotograficznego, zaś w przestrzeni “fosy”, na świeżym powietrzu, nasi goście stworzą abstrakcyjne obrazy inspirowane twórczością Jacksona Pollocka - mówi Anna Dudziak:

Dzieciom i ich rodzicom zostanie również zadedykowany warsztat tworzenia rzeźb kinetycznych, czyli mobili – poprowadzi go Olga Grabiwoda z Instytutu Designu w Kielcach.

W obydwa dni weekendu sztuk plastycznych będzie można także wcielić się w postacie ze słynnych obrazów najważniejszych mistrzów malarstwa.

10-11 sierpnia

Dźwięk, rytm i melodia - weekend muzyczny

W sobotę Studium Instrumentów Etnicznych zabierze nas do krainy wszelakiej maści bębnów. Będziemy pod fachową opieką tworzyć proste i bardziej skomplikowane struktury rytmiczne, wykonywane w dużych zespołach. Wspólne kreowanie różnorodnych figur rytmicznych to niezwykła przygoda, pełna emocji i ekspresji - mówi wicedyrektor artystyczny Jerzy Skwarek:

Po emocjach związanych z gorącymi rytmami przeniesiemy się do krainy muzyki dawnej. Poznamy najbardziej oryginalne instrumenty używane w tej muzyce, takie jak: lira korbowa, okaryna, mandora, viola da gamba, lutnia, różnego rodzaju flety i bębenki. Zespół muzyki dawnej pod kierownictwem Ryszarda Dominika Dębińskiego wykona koncert oraz zapozna słuchaczy z budową i możliwościami wykonawczymi instrumentów dawnych. Następnym elementem tego wieczoru będzie mini konkurs wokalny zespołów, oraz nauka tańca LINE DANCE poprowadzone przez Iwonę Skwarek.

Na finał tego wieczoru wystąpi zespół "Boba Jazz Band" i zabierze nas do krainy muzycznej rodem z Nowego Orleanu.

Niedzielę rozpoczniemy warsztatami z budowy nietypowych instrumentów muzycznych "Samoróbka". Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zbudować grający obiekt pod opieką prowadzących. Projektowanie i wykonanie instrumentów z ogólnie dostępnych materiałów to wyjątkowe doznanie artystyczne związane z muzykowaniem. Firma "Małe Instrumenty Samoróbka" zapewni wszelkie materiały i narzędzia .

Dla naszych milusińskich mamy zabawy muzyczne i animacje, które poprowadzi Joanna Pogodzińska - muzyk i animator muzyczny. Kolejną atrakcją tego wieczoru będą zajęcia dotyczące historii jazzu i muzyki rozrywkowej według Joachima Berenta, ilustrowane muzyką w wykonaniu wybitnych artystów, które poprowadzi Jerzy Skwarek.

Na finał tegorocznej Fosy pełnej kultury o godz. 19 wystąpi Stanisława Celińska z zespołem. Usłyszymy piosenki z płyt: "Atramentowa" i "Malinowa".

Koszt Fosy to około 200 tysięcy złotych. "Fosa" jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.