KULTURA
Gry wojenne w Łaźni
Jak sztuka odnosi się do wojny? W niedzielę w Radomiu odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej "War Games 1939...".
Kuratorzy: Łukasz Rudecki i Paweł Witold Witkowski zebrali ok. 30 prac o tematyce wojennej. Co ważne, ich autorami są osoby urodzone po 1970 roku. Nie były one zatem naocznymi świadkami wojny, a ich twórczość jest wynikiem wyobrażeń, zasłyszanych relacji. A dlaczego War Games? - Tytuł jest przewrotny, ale chcieliśmy, żeby odniesienie do wojny nie było oczywiste, stąd połączenie tych dwóch przeciwieństw, bo jak wojnę możemy nazwać grą, ale w zasadzie wojna jest taką grą, może nie dla zwykłych ludzi, ale dla tych, którzy tę wojnę przygotowują - wyjaśnia Łukasz Rudecki.
Wystawa jest też pokłosiem osobistych zainteresowań kuratorów. - Bardzo lubimy sztukę okołowojenną. Polska wywodzi się z tradycji wojskowej, pochodzimy z rodzin wojskowych, więc ten temat jest nam bliski, a 80. rocznica wybuchu II wojny światowej była pretekstem do zorganizowania tak dużej wystawy. Zaprosiliśmy naszych przyjaciół - artystów z całej Polski, którzy bardzo chętnie i bardzo przychylnie odnieśli się do tego wydarzenia. Część z nich miała już stworzone prace, jakby specjalnie pod to wydarzenie, ale znakomita większość stworzyła prace specjalnie na zadany temat - mówi Paweł Witold Witkowski.
Wydarzeniu patronuje prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz poseł Leszek Ruszczyk. - Wyjątkowym patronatem objął nas Arteon - pismo branżowe dla znawców i miłośników sztuki. To bardzo cenny patronat, ponieważ w tym roku Arteon objął tym patronatem tylko dwie wystawy w Polsce, a w Radomiu to pierwsza wystawa, którą pismo wzięło pod swoją pieczę - dodaje Marlena Burska z radomskiej Łaźni.
Wernisaż odbędzie się o godz. 16.45 w Łaźni przy ul. Traugutta 31/33. Wystawę będzie można oglądać do 20 września.