KULTURA
Pamięci Andrzeja Mitana
Elita to ludzie żyjący w prawdzie, których charakteryzuje bezinteresowność w czynieniu dobra i piękna
Rok temu, 4 listopada odszedł do wieczności artysta nietuzinkowy. Andrzej Mitan. W pierwszą rocznicę jego śmierci, w poniedziałek, 4 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odsłonięta została pamiątkowa tablica z jego hasłem, czy życiowym przesłaniem: Elita to ludzie żyjący w prawdzie, których charakteryzuje bezinteresowność w czynieniu dobra i piękna. Inicjatorem ufundowania tablicy był Zbigniew Belowski zastępca dyrektora ds. artystycznych Centrum Sztuki Elektrownia:
Andrzeja Mitana wspomina Krzysztof Bocheński z MCSW Elektrownia:
W odsłonięciu tablicy uczestniczyła rodzina Andrzeja Mitana, żona Jolanta i syn Karol oraz przyjaciele, znajomi i miłośnicy jego sztuki.
Był artystą nietuzinkowym, performerem, muzykiem. Przez ostatnie lata pracował w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Andrzej Mitan urodził się 12 października 1950 w Pionkach. Był artystą interdyscyplinarnym i konceptualnym, wokalistą, kompozytorem, performerem, artystą wizualnym, happenerem, poetą konkretnym, poetą dźwięku, wydawcą płyt artystycznych. Był jedną z najbardziej oryginalnych i zjawiskowych postaci polskiej wokalistyki i artystycznego performansu. Jego twórczość nie mieściła się w żadnym nazwanym kanonie sztuki.