KULTURA
Kształcą artystów już 25 lat!
Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego ma już 25 lat. Na dzisiejszej gali nie zabrakło odznaczeń, gratulacji, a także wernisażu wystawy.
Uroczystą galę z okazji 25-lecia Wydziału Sztuki UTH rozpoczęła symboliczna rada wydziału. Następnie prof. Andrzej Markiewicz - dziekan wydziału - powitał przybyłych gości i wygłosił krótkie przemówienie. Mówił w nim m.in. o zmianach, jakie zachodziły, wyzwaniach, ale także środowiskach, które udało się zjednoczyć poprzez sztukę.
Warto podkreślić, że na uroczystą galę przybyli przedstawiciele wielu środowisk - władze miasta, lekarze, profesorowie i uczeni innych radomskich wydziałów, a także reprezentanci placówek kultury.
- Sztuka jest tą dziedziną naszego życia, która nie powinna dzielić, tylko łączyć. Mówi się o sztuce, że powinna być ponad podziałami. Sztuka jest tym elementem, który pozwala nam na spojrzenie inaczej na świat i na to, co dzieje się dookoła nas - mówi prof. Andrzej Markiewicz.
Historia wydziału sięga 1993 roku. Wtedy uformowała się katedra wychowania plastycznego. Prof. Markiewicz podkreśla, że główną rolę w tworzeniu wydziału odegrał prof. Aleksander Olszewski - wieloletni dziekan.
- Spowodował to upór pomysłodawcy, że kształcenie plastyczne na poziomie studiów wyższych zaistniało w Radomiu. Ten upór posiadał prof. Aleksander Olszewski - tłumaczy.
Przy okazji jubileuszu odbyła się promocja monografii 25-lecie Wydziału Sztuki autorstwa dr. Kazimierza Łyszcza. W swoim wystąpieniu przypomniał m.in. o formalnym powstaniu Wydziału Sztuki w 2007 roku.
- W 2007 roku na podstawie decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz uchwały Senatu Politechniki Radomskiej nastąpiło utworzenie - na bazie istniejącego wcześniej instytutu - wydziału sztuki, jako szóstego wydziału Politechniki Radomskiej. W 2008 roku kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych otrzymał pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej i wkrótce zostały uruchomione kolejne kierunki kształcenia na wydziale. W 2018 roku Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów przyznała wydziałowi uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne, a także prawa opiniowania w postępowaniu o nadaniu tytułu profesora. Tym samym wydział uzyskał pełnię praw akademickich - mówił.
W czasie jubileuszu nie zabrakło też efektów pracy twórczej, czyli wernisażu wystawy.
- Jest tutaj zbiór prac, które są przykładem współistnienia mistrza i uczniów. Pokazujemy wystawę studentów z przełomu 25 lat oraz prace nauczycieli - mistrzów - tłumaczy prof. Markiewicz.
Wydział Sztuki UTH kształci kreatywnych ludzi, którzy później wykorzystują to w swoich zawodach.
Prof. Andrzej Markiewicz podkreślił także, że wydział dostosowuje się także do zmian, jakie zachodzą w otaczającej nas rzeczywistości.
- Zmianiają się style, zmieniają się kierunki, powstają nowe technologie. Mamy w dalszym ciągu malarstwo, grafikę i rysunek, ale też mamy fotografię, wideo, cyfrowe nośniki obrazu - wylicza dziekan.
Zasłużeni dla wydziału otrzymali medale jubileuszowe oraz egzemplarz monografii.