Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Nagroda im. Kolberga dla Piotra Gacy

czwartek, 10 października 2013 13:50 / Autor: Radosław Mizera
foto: Muzeum Wsi Radomskiej
Radosław Mizera

Piotr Gaca, muzyk ludowy - skrzypek z Rdzowa koło Przysuchy otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nagrodził artystów i popularyzatorów sztuki ludowej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 9 października br. w Zamku Królewskim w Warszawie.

- Jest dla mnie bardzo istotne, że przyszły rok będzie rokiem Oskara Kolberga i kultury ludowej - jej twórców, badaczy i odbiorców. Chciałem podziękować zwłaszcza tym, którzy promują kulturę, którzy wiedzą, czym różni się folklor od kultury ludowej. Należy podkreślać, jak wiele w polskiej kulturze współczesnej zaczerpnięte jest ze źródeł kultury ludowej, jak jest ona ważna z punktu widzenia edukacyjnego - podkreślał podczas uroczystości minister Bogdan Zdrojewski.
W tegorocznej, 38 edycji nagrody, wyróżniano artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej, w obszarze poezji ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Nagrodzono również tych, którzy gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.
Patronem nagrody jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które tworzą podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.
Nagroda ustanowiona została w 1974 r. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizację konkursu sprawuje obecnie Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i Fundacją „Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie przy zaangażowaniu Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze.