Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Pistolet Błyskawica dla radomskiego Muzeum

wtorek, 25 lutego 2020 15:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pistolet Błyskawica dla radomskiego Muzeum
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Po wielu miesiącach starań Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pozyskało do swoich zbiorów fragmenty pistoletu maszynowego Błyskawica. Do dziś zachowało się tylko 12 takich egzemplarzy.

Było to możliwe dzięki postanowieniu Prokuratury Rejonowej Radom – Wschód prok. Marcina Rogozińskiego i Woj. Urzędu Ochrony Zabytków. Delegatura w Radomiu Witolda Bujakowskiego. Eksponat do Muzeum przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Konserwator Zabytków w Radomiu oraz z ramienia Policji zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu podinsp. Sebastian Strzeżek. Podczas uroczystości przekazania eksponatu we wtorek, 25 lutego obecna była prok. Agnieszka Borkowska z Prokuratury Rejonowej Radom – Wschód, podinsp. Katarzyna Kucharska rzecznik prasowy KWP, nadkom. Adam Grajewski z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz st. sierż. Katarzyna Radecka z Wydz. Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Radomiu.

Z pozyskanego dla radomskiego Muzeum eksponatu cieszy się konserwator zabytków w Radomiu Witold Bujakowski:

Ogromną rolę w pozyskaniu pistoletu do zbiorów Muzeum miała Policja. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu podinsp. Sebastian Strzeżek

Prokurator Agnieszka Borkowska z Prokuratury Radom - Wschód:

Nadkom. Adam Grajewski z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji w Warszawie:

Fragmenty pistoletu maszynowego Błyskawica, które otzrymało Muzeum w Radomiu pochodzą z czasów II wojny światowej. Takiej broni używali Powstańcy Warszawscy. Historię pistoletu przedstawił Mariusz Król z Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

Pistolet będzie musiał przejść konserwację zaznacza Mariusz Król:

Dar dla radomskiego Muzeum ma niezwykłą wartość przede wszystkim historyczną. Niezwykle trudno też wycenić jego wartość materialną.