Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

KULTURA

Stan napięcia. Wystawa prac Pawła Nowaka

niedziela, 07 czerwca 2020 12:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
Stan napięcia. Wystawa prac Pawła Nowaka
foto: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Stan napięcia to pierwsza wystawa Pawła Nowaka w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Wystawę będzie można oglądać od 12 czerwca do 14 sierpnia 2020 roku. Wernisażu nie będzie. Od gpdz. 12.00 do 15.00 artysta będzie 12 czerwca dostępny w Elektrowni, będzie można obejrzeć wystawę razem z nim i porozmawiać (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).

Wystawa pt: Stan napięcia ma charakter częściowej retrospektywy. Została połączona z ostatnimi pracami twórcy, tworząc nowy kontekst. Artysta tworzy obrazy, obiekty, instalacje, rysunki, fotografie i filmy. Niezależnie od wybranego tworzywa (wosk, szkło, farba, pigment, papier, drewno, plastik, metal), inspiracją do powstania jego prac jest namysł nad ludzką egzystencją, wyrażaną w sposób sugerujący jej fizyczne ograniczenia, kruchość i przemijanie. Instynkt, witalność, emocje i relacje z innym człowiekiem stają się ich najważniejszą intencją przekazu artystycznego, którą konsekwentnie realizuje swoimi zróżnicowanymi i jednocześnie bardzo spójnymi dziełami.„Eksperymentowanie z woskiem, a następnie ze szkłem, metalem, farbą, pigmentem, betonem, papierem, plastikiem czy parafiną, stanowi o konsekwentnym namyśle Nowaka nad ludzką egzystencją, witalnością, kruchością i przemijaniem. Relacje z ludźmi stają się właściwością, której artysta przygląda się uważnie z perspektywy swoistego artystycznego laboratorium. Pełno w nim życiodajnych płynów, alchemicznych substancji, analiz, wykresów, porównań, prób i powtórzeń, które zapełniają płótna, papiery, ściany i podłogi. Istotne są wątki osobiste w twórczości Nowaka, związane z przywołaniem wizerunków najbliższych członków rodziny – żony, córki i syna. Stają się one sposobem wyrażania relacji, ale też tworzenia prac o charakterze bardziej uniwersalnym.” Anna Nawrot - Galeria Biała w Lublinie.

Wystawa w Elektrowni ma częściowo charakter autorskiej retrospektywy, zostaną zaprezentowane prace z różnych okresów twórczości Pawła Nowaka, od obrazów i form woskowych z cyklów: „Pierwiastek męski, Pierwiastek żeński”, „Światło zamienia się w Mrok”, „Droga Marzeń”, z cyklu „Transfusion”, zeszłorocznych prac „My chcemy, Ja chcę”, jak i po raz pierwszy prezentowany tegoroczny cykl „Kwiaty dla Mamy” i „Czarne tablice”.

„Stan napięcia” to tytuł odnoszący się do rzeczywistości, ale także i przede wszystkim do stanu procesu twórczego.

„Miłość do tego, co się robi, to znaczy do sztuki, jest dla Pawła Nowakaniezbędną cechą, aby to, co tworzy, było prawdziwe i autentyczne. Proces twórczy jest dla niego stanem, w którym intuicja ujawnia się bezpośrednio w akcie tworzenia. Natomiast tajemnica potrzebna mu jest jako możliwość wejścia we własne wnętrze, dzięki czemu może ujawnić samego siebie w swojej twórczości.” Eulalia Domanowska – Romantyzm codzienny

Wystawa będzie prezentowana w salach na parterze Elektrowni.Ekspozycji będzie towarzyszył katalog zawierający reprodukcje prac i dokumentację z aranżacji wystawy w Radomiu oraz tekst Stefana Szydłowskiego.

Prof. Paweł Nowak, urodzony w 1965 roku, w latach 1985- 1990 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1989 roku pracuje na macierzystym wydziale, gdzie obecnie prowadzi pracownię malarstwa nr 11. Od 2005 roku prowadzi również pracownię rysunku w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Z jego inicjatywy powstała Galeria Aspekt (2002-2007) oraz Galeria Salon Akademii, którą kieruje od jej powstania w 2009 roku.Miał 50 wystaw indywidualnych, ponad siedemdziesiąt wystaw zbiorowych.Uczestniczył w 26 sympozjach, konferencjach i warsztatach arty­stycznych krajowych i międzynarodowych. Kurator ponad 20 wystaw.

Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.