KULTURA
Ulica teatralna po raz ósmy! Na finał Carmen Funebre
W piątek, 28 sierpnia o godz. 21.00 na placu Jagiellońskim finał "Ulicy teatralnej".
Pokazany będzie legendarny spektakl "Carmen Funebre" Teatru Biura Podróży! Spektakl dla widzów od 12 lat. Spektakl powstał w 1994 roku. Inspiracją, a właściwie impulsem do jego stworzenia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym jak i metafizycznym.W plenerowym spektaklu „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów porusza emocje widzów.
Zaprasza Robert Stępniewski pomysłodawca Ulicy teatralnej:
Reżyseria: Paweł Szkotak. Aktorzy: Marta Strzałko, Magdalena Dębicka, Jarosław Siejkowski/Paweł Stachowczyk, Tomasz Wrzalik, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Piotr Wojtyniak, Maciej Zakrzewski/Juri Chebotarov.
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 20 autorskich spektakli, w tym dziesięć widowisk plenerowych. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich). Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki, a w 2014 Złoty Krzyż Zasługi. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku Teatr Biuro Podróży jako pierwszy polski teatr otrzymał w Edynburgu nagrodę Archanioła - najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na wszystkich równolegle odbywajacych się festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na edynburskich festiwalach. Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który tę nagrodę otrzymał.
Teatr Biuro Podróży prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale również działalność edukacyjną polegającą na pracy z artystami i grupami teatralnymi na świecie: warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne. Aktorzy Teatru Biuro Podróży prowadzili wielokrotnie warsztaty teatralne i aktorskie w Polsce, Anglii, Rosji, USA, Izraelu, Indiach, Iranie, Libanie, Kolumbii, Uzbekistanie, Białorusi, Ukrainie. Organizowali projekty z zagranicznymi partnerami: Festival.org / Londyn/UK, the Belgrade Theatre/Coventry/UK, Imagineer Production/ Coventry/UK, National Theatre/Londyn, Buechner Buehne/Niemcy, Theatre Action/Francja, Compagne Malabar/Francja, Helix Theatre/Ateny/Grecja, Arabesky/Charków. Teatr współpracował i współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutami Polskimi w m.in. Kijowie, Mińsku, Londynie, Paryżu, Brukseli, Nowym Jorku, Bukareszcie, Delhi i Moskwie, ambasadami RP, uniwersytetami w Edynburgu, Bejrucie, Phoenix/USA, Warwick University w Anglii, Sangheeta Nataka Academy w Kerali/Indie oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (info: Sebastian Klochowicz)