Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Wystawy

Malarstwo jest osłodą życia – przekonaj się przychodząc do KDK na nową wystawę

środa, 24 lutego 2021 19:33 / Autor: Kamil Zapora
Malarstwo jest osłodą życia – przekonaj się przychodząc do KDK na nową wystawę
fot. Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

„Osłoda” to hasło przewodnie wystawy prac Kamili Stefanii Tkaczyk, która zostanie zaprezentowana w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jej wernisaż zaplanowano na piątek, 5 marca. Początek wydarzenia w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego o godz. 17.00. Wśród uczestników wernisażu zostanie rozlosowana jedna z prac artystki.

Kamila Stefania Tkaczyk (ur. 1975) jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. W 2001 roku otworzyła Artystyczną Agencję Reklamową i przez 20 lat tworzyła wizerunek telewizji HBO w Polsce.

Najważniejsze miejsce w jej twórczości zajmuje malarstwo, które cechują rozmach i swobodna kreska, czyste plamy barwne i analiza kształtów. Przykłada uwagę do własnej interpretacji, analizy detali i osobistego przekazu. Chętnie sięga po ołówek, piórko, pastele, kredki, akryl czy olej – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Prace Kamili Stefani Tkaczyk można spotkać w galeriach w Polsce i za granicą. Ponadto artystka zajmuje się malarstwem bezpośrednio na ścianie oraz projektowaniem toreb.

Na wystawie w Kozienickim Domu Kultury artystka prezentuje prace, które są wynikiem jej poszukiwań i odkryć. To zapis przeżyć, ale również badań nad formą, barwą oraz ich wzajemną reakcją. Jak mówi, malarstwo jest osłodą w życiu, swoistą terapią i możliwością wypowiedzi. Artystka uważa, że dzięki dialogowi artystycznemu z odbiorcą ta osłoda może również spłynąć na niego. Zwłaszcza w czasie, gdy tak pragniemy żywego kontaktu z bliskimi oraz naturalnym cyklem relacji w kontekście tworzenia i sztuki – zaznacza Elwira Kozłowska:

W malowaniu jestem wierna sobie. Zawierzam intuicji i realizuję aktualną potrzebę wyrażenia, tworząc. Nie zapożyczam, oddaję siebie w twórczości. Badam jak naukowiec. Kompozycja dla mnie jest najbardziej wysublimowanym środkiem przekazania wyrażeń, uczuć i interreakcji współoddziaływania barw i kształtów względem siebie. Dużo uwagi poświęcam analizie kolorów, ich matematycznej roli. Dla mnie malarstwo jest badaniem naukowym. Tak podchodzę do tego i tak podchodząc do sztalugi nie przypadkowo realizuję nałożenie danego koloru. Lubię barwy czyste, lubię czyste uczucia. Ale najpierw bawię się intuicyjnie zarysowując szkic – podkreśla Kamila Stefania Tkaczyk.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 16 maja 2021 r.