KULTURA
60 lat RTF. Jubileuszowa gala i wystawa w Resursie
W piątek, 21 maja Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu zaprasza na uroczysty Jubileusz 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Początek gali o godz. 17. O godz. 18 otwarta zostanie okolicznościowa wystawa zatytułowana "60 fotografii na 60-lecie RTF". Będzie jej towarzyszyła promocja albumu zawierającego zdjęcia wykonane przez członków towarzystwa. Z racji obostrzeń związanych z pandemią, uroczystości odbędą się na dziedzińcu "Resursy Obywatelskiej"- wejście przez bramę wjazdową od ulicy Malczewskiego.
Radomskie Towarzystwo Fotograficzne - to najstarsza organizacja skupiająca pasjonatów fotografii, która od 60 już lat działa w obszarze organizacji i animacji amatorskiego ruchu fotograficznego w Radomiu. To przede wszystkim organizacja wystaw, plenerów, konkursów i warsztatów fotograficznych. Za swą działalność RTF zostało uhonorowane Medalem BENE MERENTI CIVITAS RADOMIENSIS przez Prezydenta Miasta Radomia w 2011 roku oraz Medalem PRO MASOVIA w 2021 roku. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wydawnicza RTF, a w niej cykl albumów poetycko-fotograficznych pod wspólną nazwą „Radomskie w poezji i fotografii”. Udało się wydać 4 tomy zawierające wiersze członków zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia GRUPY LITERACKIEJ ŁUCZYWO oraz fotografie członków Towarzystwa. Ta bardzo cenna inicjatywa, która ma na celu przede wszystkim popularyzację twórców tych stowarzyszeń, jak również prezentację urody naszej Małej Ojczyzny - Ziemi Radomskiej. Radomskie Towarzystwo Fotograficzne jest stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich interesujących się fotografią. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 18.00, w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych ŁAŹNIA przy ul. Żeromskiego 56.
O wystawie „60 fotografii na 60-lecie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Od 1961 roku Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, przez działania swoich członków, przemierza drogi i bezdroża fotografii. Sięga pamięcią wstecz, próbując odpowiedzieć na pytanie: Co interesowało w fotografii naszych poprzedników i czy fotografowanie było dla nich sztuką realnego odwzorowania otoczenia, czy interpretowania rzeczywistości? Zestawiają ich prace z własnymi współczesnymi fotografiami. Po zapoznaniu się z zasobami archiwów postanowili pokazać to co było ważne w fotografii radomskiej i przetrwało próbę czasu. Wystawa, zrealizowana z zachowaniem pewnej chronologii, pozwala poczynić własne spostrzeżenia i delektować się wspólną estetyką zdjęć. Ten wybór jest oczywiście wyborem subiektywnym. Kuratorem wystawy jest Elżbieta Raczkowska.