Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Konkurs pt.: Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy

poniedziałek, 21 czerwca 2021 19:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
Konkurs pt.: Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy
foto: Fb: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Z okazji trwających Europejskich Dni Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza do udziału w konkursie pt. "Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy".

Organizatorzy zachęcają do przygotowania prac plastycznych, w dowolnej formie, w których zaprezentowane będzie życie codzienne neandertalczyka. Zgłoszenia do 30 czerwca! Zwycięzców wyłoni jury złożone m.in. z pracowników Działu Techniczno-Plastycznego. Prace możecie dostarczać do Muzeum im. J. Malczewskiego Rynek 11 w Radomiu osobiście lub nadsyłać pocztą. Nagrodami będą bardzo interesujące książki, a także gadżety!

I jeszcze ciekawostka o neandertalczykach:

Czy wiecie, że w Zwoleniu w głębokich niegdyś wąwozach przy rzece w okresie między 80 a 65 tys. tysięcy lat temu grupy myśliwych neandertalskich polowały na konie, bizony, mamuty, nosorożce włochate, znaleziono także szczątki renifera, tura, łosia, bobra, lisa polarnego. Łowy te odbywały się głównie zimą. Myśliwi współpracując ze sobą wyspecjalizowali się w polowaniu na wybrane gatunki zwierząt - konie. Podczas badań znaleziono pięściaki, którymi można było ciąć czy skrobać, zgrzebła służące do czyszczenia skór, noże przeznaczone do oprawiania i ćwiartowania mięsa, ostrza mogące być grotami włóczni. Surowcem, z którego produkowano narzędzia był krzemień czekoladowy pochodzący z kopalni w okolicach Orońska, Tomaszowa, Iłży, Wierzbicy. Badania na tym unikatowym w skali europejskiej stanowisku prowadzili badacze z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Publikacja wyników badań: THE KILLING FIELDS OF ZWOLEŃ. A Middle Paleolithic Kill-Buthery-Site in Central Poland, red. R. Schild, Warszawa 2005.