Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Świat zmysłów. Kosmos jest w nas. Kosmiczna wystawa w Kamienicy Deskurów

wtorek, 19 października 2021 12:09 / Autor: Elżbieta Warchoł
Świat zmysłów. Kosmos jest w nas. Kosmiczna wystawa w Kamienicy Deskurów
foto za: Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Resursa Obywatelska zaprasza w piątek, 22 października do Kamienicy Deskurów na wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas". Wernisaż o godz. 17.

Otwarciu ekspozycji złożonej z dwóch części: "Świat zmysłów" oraz "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", pochodzących ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, towarzyszyć będzie prelekcja Marcina Banasia.

Pierwsza wystawa składa się z trzech części tematycznych.W części, którą nazwano „Receptory", zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców.Proste eksperymenty pozwolą zwiedzającym na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własnych zmysły, m.in. widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu. Druga część, „Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W trzeciej części, „Iluzje", na zwiedzających czekają triki optyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych.

Druga wystawa prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także fotografie, grafiki i druki, ilustrują zmiany konstrukcyjne oraz metody obserwacji astronomicznych na przestrzeni ostatnich 400 lat – od zbudowanej w 1609 r. lunety Galileusza, po niedawno wyniesione w przestrzeń międzyplanetarną teleskopy kosmiczne, na przykład teleskop Hubble’a. Wystawę uzupełniają stanowiska obserwacyjne oraz kilka obiektów interaktywnych.

Wystawę, która czynna będzie do 28 lutego 2022 r., można oglądać codziennie oprócz sobót, w godzinach od  10.00 do 18.00. Wstęp wolny.