Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Ostra sztuka, czyli gotyk na Ziemi Radomskiej

piątek, 18 lutego 2022 16:07 / Autor: Radosław Mizera
Ostra sztuka, czyli gotyk na Ziemi Radomskiej
Radosław Mizera

Ukazanie architektury i sztuki gotyku będzie głównym celem przygotowywanej przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wystawy: "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej". Na ekspozycji będą prezentowane również zabytki sztuki sakralnej - unikatowe rzeźby, obrazy oraz naczynia liturgiczne znajdujące się w kościołach diecezji radomskiej.

Wystawa będzie przewodnikiem po architekturze i sztuce gotyku na obszarze dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego - mówi kurator ekspozycji Małgorzata Cieślak-Kopyt. - To będzie wyjątkowe spotkanie z gotykiem. To efekt kilkuletnich badań przy współpracy działu archeologii muzeum oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, delegatura w Radomiu - powiedziała Małgorzata Cieślak-Kopyt.

- Nasz region był wyjątkowym obszarem dawnej Polski, bowiem leżał na pograniczu Małopolski i Mazowsza, stąd przenikały się tu elementy gotyku charakterystyczne dla ośrodka krakowskiego. Miał on znaczący wpływ na rozwój budownictwa sakralnego na naszym terenie - dodała archeolog.

Na wystawie zaprezentowana zostanie głównie sztuka sakralna: unikatowe rzeźby, w tym Madonny ze Skrzynna, Szydłowca i Chlewisk, obrazy oraz naczynia liturgiczne znajdujące się w kościołach diecezji radomskiej, miedzy innymi w Radomiu, Szydłowcu, Skrzynnie, Mniszku i Bielinach.

Uzupełniają je eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Katedralnego w Radomiu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wiele cennych informacji przekazał też ks. dr Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków w Radomiu. Najstarszą rzeźbą na wystawie będzie Matka Boża z Dzieciątkiem (XIV wiek) w typie tzw. Madonn na lwach, znajdująca się w zbiorach Muzeum Katedralnego w Radomiu, pochodząca z radomskiej Bramy Krakowskiej. Interesującym obiektem będzie również grupa Opłakiwanie z kościoła św. Leonarda w Mircu z XIV wieku, w której widoczne są wpływy twórczości Wita Stwosza. Wśród późnogotyckiej rzeźby pojawią się też krucyfiksy. Ich przykładem jest Chrystus z kościoła garnizonowego w Radomiu.

Autorzy wystawy zabiorą widzów w podróż po miejscach, w których do dziś zachowane są zabytki gotyckie. To kościoły w Siennie, Szydłowcu, Chlewiskach, Wieniawie i Radomiu), zamki w Iłży, Solcu i Szydłowcu oraz obiekty średniowiecznego wystroju i wyposażenia: obrazy, rzeźba czy detal architektoniczny.

Przy organizacji wystawy pomagał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - delegatura w Radomiu. Witold Bujakowski:

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo. Będą także lekcje muzealne: dla szkół ponadpodstawowych i klas VI - VIII szkół podstawowych pt. "Architektura i sztuka gotyku polskiego na tle innych państw europejskich" i warsztaty dla dzieci młodszych: wykonywanie witraży gotyckich - mówi Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum Malczewskiego:

Wernisaż odbędzie się 24 lutego o godzinie 17.00. Ekspozycję będzie można oglądać od 24 lutego do 15 czerwca 2022 roku.