Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Pokaz filmów o tematyce górskiej

sobota, 15 października 2022 14:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pokaz filmów o tematyce górskiej
pixabay/JerzyGorecki
Elżbieta Warchoł

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Radomiu zaprasza na pokaz dwóch filmów o tematyce górskiej.

24 października w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się specjalny pokaz dwóch filmów z udziałem reżysera Roberta Żurakowskiego. Początek o godz. 18. Pokazane będą filmy: Śniła mi się połonina z 2022 roku, czas: 83 minuty oraz Piotr Malinowski. 33 zgłoś się... z 2017 roku, czas: 56 minut. Filmy zostały nagrodzone na festiwalach filmów górskich.

Film dokumentalny pt: Śniła mi się Połonina jest próbą rekonstrukcji odchodzącej w zapomnienie bieszczadzkiej epoki dzikich połonin. Świata turystów z gitarą, których przy ognisku łączy nie tylko miłość do górskiej przyrody, ale i potrzeba bliskości, wspólnoty. Miejscem spotkań bieszczadzkich wędrowców przez dziesięciolecia było schronisko Chatka Puchatka. Historia tego miejsca to przede wszystkim historia gospodarzy schroniska, w tym Ludwika Pińczuka, który je zbudował i przez prawie pół wieku prowadził. XXVII  Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju: Nagroda publiczności.

Film pt: Piotr Malinowski. 33 zgłoś się... To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Prekursor i propagator ski-alpinizmu.  Dokument prezentuje unikatową relację z pierwszego udziału Polaków w zawodach w ski-alpinizmie na Pierra Menta w 1991 r. Do dziś w Zakopanem odbywają się zawody w narciarstwie wysokogórskim noszące nazwę Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego. Film ukazuje także tę drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne, które przybliża w filmie żona Piotra, z bezgranicznym oddaniem ratownictwu, o czym opowiadają jego koledzy, ratownicy TOPR. Tłem ich wypowiedzi są archiwalne nie publikowane wcześniej materiały filmowe np.  z ćwiczeń TOPR kilka godzin przed katastrofą śmigłowca w 1994r. Piotr Malinowski był w latach 1987-1991 naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Przyczynił się do powrotu ratownictwa do tradycyjnych struktur Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego był naczelnikiem już do 1993 r.
Barwna postać wyróżniająca się na tle szarych czasów PRL, erudyta władający kilkoma językami, osobowość silna i niebanalna czego dowodził konsekwentnie swoim życiem. Biografia Piotra Malinowskiego mogłaby posłużyć za kanwę kilku scenariuszy filmowych.
13 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury
XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek- Zdrój: Najlepszy Film Polski
XV Krakowski Festiwal Górski: Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym.

Bilet 13 zł na dwa filmy (całość) + w karnecie 11 zł.

Pokazem filmów PTT Oddział w Radomiu rozpoczyna obchody 30 lecia istnienia Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Radomiu - informuje Wojciech Jabłoński, prezes PTT w Radomiu. Jak dodaje prezes PTT w Radomiu Wojciech Jabłoński - Prowadzimy rozmowy z reżyserem o nakręcenie filmu o Olgierdzie Łotoczko, zapomnianym radomianinie, który jest bardzo znany w Bieszczadach i na Podkarpaciu a prawie nieznany w swoim rodzinnym mieście. Artykuł o nim, w ostatnio wydanej książce pt: RADOMIR napisała prof. Grażyna Stojak z Uniwersytetu Rzeszowskiego.