KULTURA
"Pamięć" o iłżeckich Żydach
Będzie prelekcja, koncert oraz uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zagłady iłżeckich Żydów. Właśnie tak Powiatowy Instytut Kultury chce przypomnieć wydarzenia, które kilkadziesiąt lat temu wydarzyły się na terenie Iłży.
Żydzi zaczęli przybywać do Iłży po roku 1789. W 1827 r. stanowili ponad 20 proc. mieszkańców, a w końcu XIX w. już blisko połowę. Prawie wszyscy zostali zgładzeni przez Niemców w październiku 1942 r.
- W tym roku przypada 80. rocznica Aktion Reinhardt czyli niemieckiej akcji, która doprowadziła, w latach 1942 - 1943 na polskich terytoriach okupowanych do wymordowania około 1,85 miliona Żydów, w większości polskich obywateli. Niemcy chcieli nie tylko wymordować wszystkich Żydów, ale nawet zatrzeć jakikolwiek ich ślad kilkuset letnich związków z lokalnymi społecznościami, Polską, Europą. Dlatego szukając nazwy dla naszego cyklu wydarzeń, wybraliśmy - "Pamięć...." - mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.
Wydarzenia zaplanowano na czwartek i piątek. I tak w czwartek, 20 października, o godzinie 18:00 odbędzie się koncert "Muzyka ocalała" Symchy Kellera.
- Symcha Keller to z urodzenia łodzianin, rabi i działacz społeczności żydowskiej. W prowadzeniu modlitw opiera się na tradycyjnej, mistycznej oprawie muzycznej. Duży nacisk kładzie na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w XVIII i XIX w. Za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - dodaje dyrektor.
Natomiast w piątek, 21 października, o godzinie 11:00 pierwsza część wydarzeń odbędzie się na żydowskim cmentarzu.
- Modlitwę poprowadzi Ryfka Foremniak - szlichat cibur (świecki kantor). O godz. 11.45 w PIK Ryfka Foremniak wygłosi prelekcję: "Kobieta w judaizmie". Potem koncert - "Izrael żyje". Kantorce będzie towarzyszyć Anna Hajduk- Rynkowicz - kończy Renata Metzger.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta radomski Waldemar Trelka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Współorganizatorem "Pamięci..." jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce