KULTURA
Finisaż wystawy Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość
Uroczysty finisaż wystawy pt: Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Początek o godz. 12. Wydarzeniu, oprócz kuratorskiego oprowadzania przez autora, kustosza Mariusza Króla, towarzyszyć będzie prezentacja obszernego katalogu-albumu. O wystawie i opisującym ją stustronicowym wydawnictwie, kurator Mariusz Król porozmawia z Marcinem Kępą. Wszyscy uczestnicy finisażu otrzymają darmowe egzemplarze.
Ze wstępu do katalogu dyrektora Leszka Ruszczyka: „Radomska Fabryka Broni, funkcjonująca pod różnymi nazwami tego potężnego zakładu, od blisko stu lat jest swoistą wizytówką Radomia, a produkowane tu legendarne pistolety Vis, karabiny mauser, czy rowery „Łucznik” (zarówno w wersji wojskowej, jak cywilnej) – przez dziesięciolecia były radomską marką rozpoznawalną w kraju i zagranicą. Właściwie nasza „zbrojeniówka” wraz z całą infrastrukturą – osiedlem mieszkaniowym, kasynem, pracowniczym przedszkolem, przychodnią lekarską, kinem, czy obiektami sportowymi – była swoistym „miastem w mieście”, dającym pracę i socjalne zabezpieczenie tysiącom zatrudnionych tu radomian. Dzieje fabryki na trwałe wpisane są w losy Radomia i bez niej trudno wyobrazić dziś sobie nasze miasto. Dlatego każda inicjatywa przypominająca historię Fabryki Broni jest cenna i ważna. W ten nurt wpisuje się świetnie zarówno nasza ekspozycja „Fabryka Broni. Nowa rzeczywistość”, jak i towarzyszący jej niniejszy katalog. Wystawa opowiada o losach zakładu na przestrzeni krótkiego odcinka czasu, ale – warto to podkreślić – okresu przełomowego, choć w zupełnie niepozytywnym aspekcie. Mówimy bowiem o losach fabryki w początkach II wojny światowej; na bazie unikatowych, nie publikowanych wcześniej zdjęć pochodzących z niemieckich albumów, pokazujemy „nową rzeczywistość” zakładu, który został podporządkowany hitlerowskiemu zarządowi i nakierowany na seryjną produkcję na potrzeby wojenne. Paradoksalnie – dzięki okupacyjnym zdjęciom – wiele wiemy dziś o poszczególnych budynkach zakładu, który w czasach II RP, ze względów bezpieczeństwa, fotografowany był niezmiernie rzadko, a szczegóły jego funkcjonowania okryte były tajemnicą wojskową.
Zapraszam do wnikliwej lektury i uważnego oglądania katalogu naszej ekspozycji, którą dedykowaliśmy pamięci polskich pracowników Fabryki Broni, zarówno w czasie Polski niepodległej, jak i ponurym okresie niemieckiego terroru - zachęca Daniel Adamczyk z Muzeum w Radomiu.