KULTURA
Może do radomskiego teatru?
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprasza w styczniu 2023 roku na spektakle. Można zobaczyć: Wstyd i Ferdydurke.
Witold Gombrowicz-Ferdydurke. Adaptacja i reżyseria Alina Moś-Kerger
Ferdydurke jest powieścią opartą na faktach. I potwierdzi to rozmowa z każdym myślącym trzydziestolatkiem. Wystarczy zapytać kim jest, jak to się stało, że jest tym kim jest, czy w ogóle potrafi to doprecyzować, czego jest w życiu pewien, a czego na pewno pewien nie jest. Tu nie ma bezpodstawnych rozważań, wydumanej filozofii, to są potwierdzone fakty. Tak jest w powieści i tak jest w radomskiej inscenizacji, stworzonej przez grupę wiekiem mniej lub bardziej oscylującą wokół trzydziestki. Inscenizacji budowanej na faktach właśnie, na uniwersalności, na gębie stworzonej nam, budującym.
Gombrowicz komentował, że głównym problemem Ferdydurke jest problem formy. Formą będzie więc sposób bycia, czucia, myślenia, mówienia i działania. I nie ma znaczenia wiek, epoka, miejsce, płeć, warstwa społeczna, nie ma ucieczki przed formą. Spektakl nie doprecyzowuje miejsca ani czasu akcji, posługuje się ascetycznymi formami scenograficznymi, zbudowany jest na aktorstwie, ruchu, a przede wszystkim gombrowiczowskim słowie. Uwięziony na scenie Józio nie potrafi z niej zejść, a im więcej pojawia się na niej postaci, im więcej dobiega tam głosów, w tym ciaśniejszy chwytają go klincz. A jednocześnie mimo absurdu, groteski, filozoficznych dygresji, chcemy pokazać proste relacje międzyludzkie. To proste relacje, bo od czasu Gombrowicza niewiele się zmieniło-napisała Alina Moś-Kerger.
Spektakl: 14 stycznia 2023 godz.18.
Marek Modzelewski-WSTYD. Reżyseria-Błażej Peszek. Scenografia/kostiumy-Michał Dracz. Muzyka–Wojtek Kiwer
OBSADA: Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Piotr Kondrat, Jarosław Rabenda.
Oto jedno z narzeczonych rezygnuje ze ślubu tuż przed nim…. A tu goście zaproszeni, wesele i orkiestra zapłacone. Jednym słowem–wstyd! W restauracyjnej kuchni, na zapleczu sali weselnej, gdzie miało odbyć się przyjęcie, spotykają się rodzice niedoszłych małżonków. Rozmowę zaczynają od wzajemnych przeprosin, ale z czasem napięcie, skrywane emocje i pretensje dają się we znaki i prowadzą do nieuniknionej konfrontacji i konfliktu, który czasem wymyka się spod kontroli.
Spektakle: 13, 14, 15 stycznia 2023 godz. 19.00.