KULTURA
Ostatnie zwiedzanie z kuratorem. Wystawa Grupa Dziesięciu
Wystawę pt: Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie Artystów Krakowskich będzie można w niedzielę, 26 lutego 2023 roku zwiedzić razem z kuratorem ekspozycji Magdaleną Kołtunowicz. Początek zwiedzania o godz. 12. Warto! To już ostatnie dni prezentowania wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu!
Grupa Dziesięciu działała w Krakowie w latach 30 XX wieku. To zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań-mówi Magdalena Kołtunowicz. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy.
Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim-dodaje kuratorka wystawy.
Grupa Dziesięciu powstała z inicjatywy malarza, Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Wlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowił zorganizować wystawę swoich prac. Do współpracy zaprosił także pięciu innych zaprzyjaźnionych malarzy, stąd właśnie wzięła się nazwa Grupy – Dziesięciu.
Na wystawie prezentowane są prace m.in. Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza-wylicza Magdalena Kołtunowicz z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.