KULTURA
To już ostatnia okazja
Tylko do niedzieli, 4 stycznia można w Radomiu oglądać skarby z Czermna.
Do 4 stycznia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego prezentowana jest wystawa Czerwień- gród między Wschodem a Zachodem poświęcona słynnym Grodom Czerwieńskim.
O randze grodu świadczą cenne zabytki zgromadzone na ekspozycji, wśród nich skarby biżuterii kobiecej o proweniencji bizantyńsko-ruskiej (XIII/XIV wiek), a przede wszystkim znaleziska 29 pieczęci ze znakami Rurykowiczów będące dowodem na przynależność grodów do Rusi Kijowskiej i szeroko pojętej Bizantyńskiej Wspólnoty Narodów.
Gród Czerwień był wielkim centrum handlowym na kupieckim szlaku: Kijów – Kraków – Praga – Ratyzbona. Pośredniczono tu w handlu między wschodnimi krajami a Europą Zachodnią, o czym świadczą liczne związane z handlem m. in. odważniki, szalki wag i ponad 600 ołowianych plomb towarowych!
Przez Czerwień wiódł szlak pątniczy. Znaleziono tu np. ołowiany znak pielgrzymi z postaciami św. Piotra i Pawła, dowodzący, że mimo schizmy z 1054 r. nadal czczono tu świętych kościoła zachodniego. O przenikaniu się dwóch cywilizacji chrześcijańskich na terytorium Grodów Czerwieńskich świadczą kolejne zabytki: np. pieczęć z świętym Piotrem na awersie i świętymi Borysem i Glebem na rewersie, czy krzyż z tzw. węzłem Salomona – symbol ochronny znany w Śródziemnomorzu.
Wspaniały rozkwit ośrodka zahamował najazd Tatarów w 1240 r. Wielka ilość militariów pochodzenia wschodniego odkryta w Czermnie świadczy o gwałtownym ataku wojsk mongolskich. Na podstawie ich rozlokowania w terenie i znaleziskach licznych szkieletów ludzkich, udało się zrekonstruować przebieg ataku wojsk tatarskich na gród.
Organizatorami wystawy są: Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim, Instytut Archeologii UMCS, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, GWZO Uniwersytet w Lipsku, Miasto Tyszowce.