Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

KULTURA

Teatr Powszechny w Radomiu. Podsumowanie sezonu

czwartek, 13 lipca 2023 10:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
Teatr Powszechny w Radomiu. Podsumowanie sezonu
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w mijającym sezonie zagrał 417 przedstawień dla ponad 78 000 widzów!

Sezon rozpoczęliśmy komedią Donalda Churchilla „Dekorator”w reżyserii Pawła Pitery. Zaraz po premierze pełną parą ruszyły przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i naszej festiwalowej premiery – „Zbrodni z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka- mówi Anna Pietruszka z radomskiego teatru. Jesienią po raz pierwszy na deskach radomskiego teatru gościli artyści z Japonii. W ramach festiwalu InlanDimensions International Arts Festival 2022 zespół z japońskiego Teatru Chiten przedstawił widowiskową adaptację „Gracza” Fiodora Dostojewskiego. Stary rok pożegnaliśmy bawiąc się przy szalonej farsie „Okno na parlament”
w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. W marcu na Dużej Scenie za sprawą reżysera Pawła Świątka odżył konflikt sąsiedzki. Z okazji roku Aleksandra Fredry zrealizowaliśmy „Zemstę” we współczesnej, brawurowej inscenizacji. Sezon zakończyliśmy przedpremierowymi pokazami przedstawienia „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl powstał dzięki wsparciu Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na afisz wróciły również znane i lubiane tytuły, takie jak: „Szalone nożyczki”, „Pomoc domowa”, „Ryzykowna forsa”, „Tajemniczy ogród”, „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”, „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Roszpunka”-dodaje Anna Pietruszka.

Ogromnym wyróżnieniem dla Teatru Powszechnego w Radomiu była telewizyjna realizacja przedstawienia „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś – Kerger. Jest to pierwszy spektakl radomskiego teatru, który znalazł się w zbiorach Teatru Telewizji.
W czerwcu zapis przedstawienia zaprezentowano podczas XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”-dodaje Anna Pietruszka.

W październiku odbyła się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Na naszej scenie pokazaliśmy 11 spektakli, w tym premierę radomskiego teatru: „Zbrodnię  z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka. Gościli u nas m.in.: Mikołaj Grabowski, Andrzej Seweryn, Teatr Ludowy z Krakowa, Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa, Teatr Culitos z Argentyny, a jednym z ważniejszych punktów był występ Teatru Simul + Company Koniereni z Tokyo. Zespół z Japonii przedstawił poruszającą interpretację „Kosmosu” Witolda Gombrowicza. Jury w składzie: Lena Frankiewicz, Bożena Sawicka, Łukasz Maciejewski, Tomasz Tyczyński, Jacek Wakar przyznało GRAND PRIX spektaklowi „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, a także nagrodziło przedstawienie „Zbrodnia z premedytacją”  za scenografię Michała Dracza oraz wyróżniło Piotra Kondrata za rolę Lokaja-wylicza Anna Pietruszka.

W oczekiwaniu na XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczęliśmy działania około festiwalowe, które będą kontynuowane w nadchodzącym sezonie. W czerwcu powróciliśmy z cyklem „Czytamy Gombrowicza”. Na Scenie Kotłownia reżyser Grzegorz Dębowski wraz z aktorami zaprezentowali zabawną interpretację opowiadania „Pampelan w tubie”. Kolejne spotkanie z twórczością Gombrowicza już we wrześniu! Pozostałe działania zaplanowane na przyszły sezon to: konkurs na plakat gombrowiczowski, debata literacka, pokazy rejestracji Teatrów Telewizji.

Teatr Powszechny w Radomiu podejmuje też działania edukacyjne jak: Warsztaty teatralne dla osób z Zespołem Downa. W ramach warsztatów uczestnicy zrealizowali premierę spektaklu „Anioły są wśród nas” oraz film „AutonomJa!” Pod koniec sezonu rozpoczęli próby do przedstawienia „Romeo i Julia”. Premiera odbędzie się w nadchodzącym sezonie. Legendy Ziemi Radomskiej w ultrafiolecie. Projekt zakładał przeprowadzenie czterech lekcji teatralnych dla uczniów szkół podstawowych, opartych o wybrane historie ze zbioru Zenona Gierały „Legendy Ziemi Radomskiej”. Podczas spotkań dzieci poznały następujące podania: „Jak Iwo Daniłowicz burmistrzankę z rąk zbójców oswobodził”, „O bogatym księciu, który chciał być szczęśliwy”, „Studnie” oraz „O trzech braciach, biskupie i królu Bolesławie”. Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Bądź w dobrej formie! Spaceruj z Gombrowiczem. Teatr wraz z Instytutem Teatralnym zorganizował spacer po Radomiu śladami Witolda Gombrowicza. Przechadzka obfitowała w wiele gier, ciekawostek i zabaw teatralnych. Uczestniczyły w niej rodziny z dziećmi. Współpraca z Radomskim Centrum Onkologii. Teatr wraz z RCO zainaugurowali wspólny cykl „Spotkanie ze Sztuką”. W ramach przedsięwzięcia aktorzy radomskiego teatru prezentują w przestrzeni szpitalnej adaptacje wybranych scen ze znanych dramatów, czytają poezję, literaturę. Spacer z Wiedźmą. Z okazji Dnia Dziecka Teatr wraz z Wolontariuszami zaprosili na niezwykły spacer po teatralnych zakamarkach niedostępnych dla widzów. Uczestnicy spaceru mieli nie tylko okazję zobaczyć teatr od kulis, ale także przenieść się w magiczny świat czarów.

Były także spektakle wyjazdowe-zauważa Anna Pietruszka. W minionym sezonie radomski teatr gościł: w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zagraliśmy spektakl „Ferdydurke”; w Katowicach podczas 16. Katowickiego Karnawału Komedii z komedią „Dekorator”; w Zamościu w ramach festiwalu Dwa Teatry, gdzie prezentowano najciekawsze realizacje Teatru Telewizji, w tym realizację spektaklu „Ferdydurke” nagranego w naszym teatrze.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu „Infrastruktura kultury” udało nam się zmodernizować mechanizm obrotowy Dużej Sceny. W ramach zadania zakupiono osprzęt do remontu sceny obrotowej teatru, w której skład wchodzi mała i duża scena obrotowa, wraz z montażem, w tym wymiana napędu, łożysk kół jezdnych oraz montaż nowego systemu sterowania scenami obrotowymi- mówi Anna Pietruszka.

Plany: W nowy sezon wejdziemy wraz z bohaterami najnowszych spektakli dla dzieci. Już 15 września serdecznie zapraszamy na familijne przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. A pod koniec miesiąca premiera dla najmłodszych Widzów: „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego w reżyserii Cezarego Domagały-zachęca Anna Pietruszka z Teatru Powszechnego w Radomiu.