Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Adam i Ewa, pierwsi rodzice
Dziś jest: Wtorek, 24 grudnia 2024

KULTURA

Stąd się nauczyłem… Wystawa w Szydłowcu będzie dłużej czynna

poniedziałek, 24 lipca 2023 14:31 / Autor: Elżbieta Warchoł
Stąd się nauczyłem… Wystawa w Szydłowcu będzie dłużej czynna
foto: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Elżbieta Warchoł

Do 31 sierpnia br. będzie można zwiedzać wystawę czasową pt: Stąd się nauczyłem… instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów. Wystawa jest czynna w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wystawa pt: Stąd się nauczyłem… Instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów jest prezentacją instrumentów nagrodzonych w VI Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, który w 2022 r. realizowało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Małgorzata Zając, Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu:

Instrumenty i narzędzia muzyczne cechuje zgodność z tradycją pod względem konstrukcji, metod budowy i użytych materiałów, a także prawidłowość działania i wysoki stopień trudności wykonania. Na wystawie można zobaczyć instrumenty należące do wszystkich grup (aerofonów, chordofonów, idiofonów, membranofonów). To zróżnicowane instrumentarium przedstawiono przenosząc oglądających w sześć regionów etnograficznych Polski – na Mazowsze, do Wielkopolski, na Podlasie, Polesie, do Małopolski i na Śląsk.

Na ekspozycji znajduje się 50 instrumentów: skrzypce, mazanki, fidel płocka, lira korbowa, basetla, cymbały, bębenek obręczowy oraz dżaz z werblem, harmonia ręczna oraz harmonia pedałowa, trombity, ligawa i rogi pasterskie, dwojnica, piszczałki zarówno otworowe, jak i bezotworowe, a także dudy wielkopolskie, podhalańskie, żywieckie, gajdy śląskie i beskidzkie oraz ludowe narzędzia muzyczne: gwizdawki, okaryny i kołatki.

Ekspozycję wzbogacają materiały multimedialne. W panelach dotykowych znajdują się informacje biograficzne o twórcach, którzy wzięli udział w konkursie, dokumentacja fotograficzna, a także ogólne informacje o rozbudowanym projekcie jakim był VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych wraz z dokumentacją działań, które mu towarzyszyły (warsztatów, koncertów). Kuratorem wystawy jest Marcelina Kozubal-Szymbara, aranżacja i wykonanie Marta Majewska.

Organizacja VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.