Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Kwiaty wiśni - Samuraje. Wkrótce nowa wystawa w radomskim muzeum

niedziela, 27 sierpnia 2023 12:21 / Autor: Elżbieta Warchoł
Kwiaty wiśni - Samuraje. Wkrótce nowa wystawa w radomskim muzeum
foto: pixabay/loggawiggler
Elżbieta Warchoł

Od 1 września 2023 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można zwiedzać wystawę pt: Kwiaty wiśni - Samuraje. Wernisaż w piątek, 1 września o godz. 17. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia 2023 roku. 

Wystawa pt: Kwiaty wiśni - Samuraje ukazuje uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz drzeworyty związane z niezwykłym i tajemniczym światem japońskich wojowników. Jej zadaniem jest pokazanie prawie 700-letniej historii supremacji wyjątkowo hermetycznej kasty społecznej jaką byli samurajowie-mówi kuratorka wystawy Katarzyna Jendrzejczyk z Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Pierwsza części wystawy zaznajomi widza z kultami shintō – drogi bogów oraz butsudō – drogi buddy, które niezaprzeczalnie wpływały na kształtowanie się i wizerunek społeczności samurajów. Ciekawym tematem jest życie samurajów, począwszy od ich narodzin przez dzieciństwo aż do osiągnięcia dojrzałości. Opowiadając o codzienności tych wojowników i ich rodzin nie sposób nie zacząć od bushido – drogi samuraja, kodeksu zawierającego podstawowe prawa i zasady, jakimi powinien się kierować samuraj-dodaje kuratorka wystawy Katarzyna Jendrzejczyk. Dla miłośników broni zostaną pokazane włócznie naginaty, yari, suyari, nie zabraknie również łuków z pięknymi lakowanymi kołczanami. Oprócz tego na ekspozycji znajdą się elementy zbroi samurajskich oraz ashigaru (lekko uzbrojeni piesi żołnierze) takie jak maski mempo, ochraniacze gardła yodare-kaké czy hełmy, no i oczywiście to, co przede wszystkim kojarzy się z samurajami – broń biała, w tym tachi, katany, wakizachi, małe nożyki kozuki/kogatana oraz części składowe miecza, zwłaszcza niezwykle dekoracyjne tsuby (jelce), będące jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich-mówi kuratorka wystawy Katarzyna Jendrzejczyk.

Wystawie towarzyszyć będą liczne spotkania przybliżające kulturę kraju kwitnącej wiśni, w tym ceremonia parzenia herbaty chanoju, sztuka zakładania kimona, warsztaty origami oraz pokazy sztuk walki-dodaje Katarzyna Jendrzejczyk.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Lublinie a także kolekcji prywatnych.