KULTURA
Ferie w radomskim teatrze
Podczas ferii zimowych młodzi i najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć w Teatrze Powszechnym w Radomiu trzy sztuki: Kto was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, Daszeńka i Jak zostałam wiedźmą.
Leszek Kołakowski. Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? Reżyseria Cezary Domagała. Spektakl muzyczny i interaktywny. Głównym bohaterem jest nosorożec, którego największym pragnieniem jest latanie. Kiedy budzi się ze snu, jest załamany wiedzą, że stado nie zaakceptuje jego marzenia i zostanie wyśmiany. Bohater próbuje walczyć ze swoją naturą i chce być lepszą wersją siebie. Wtedy los się do niego uśmiecha i poznaje wróbla, mistrza dziedziny, o której marzy. Wróbel jako jedyny chce wesprzeć przyjaciela, gdy pozostałe zwierzęta szydzą z marzeń nosorożca.
W bajce poruszony jest wątek akceptacji siebie i umiejętności docenienia swojej odmienności. Należy skupiać się na swoich zaletach i nie przejmować słabymi stronami...J, pielęgnować swoją inność, marzyć i wierzyć, ale należy też wiedzieć kiedy odpuścić i nie popadać w rozpacz z powodu porażek. Nosorożec musi się nauczyć, że nie ma szans na oderwanie się od ziemi. Nie oznacza to jednak, że ma przestać marzyć. Kto wie, może kiedyś wsiądzie na pokład samolotu lub rakiety?
Spektakle: 14 stycznia 2024 r. niedziela godz.13.00, 16 stycznia 2024 r. godz.11.00, 17 stycznia 2024 r. godz.11.00, 18 stycznia 2024 r. godz.11.00.
UWAGA: 17 i 18 stycznia 2024 r. przed i po spektaklu „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" organizowane są dla dzieci bezpłatne warsztaty filozoficzne prowadzone przez Pracownię Filozoficzną Eureka z Warszawy. Grupy zainteresowane warsztatami proszone są o kontakt z Biurem Obsługi Widzów pod numerem 48 386 52 67.
Daszeńka. Adaptacja, reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký.Które dziecko nie marzy o tym, aby mieć szczeniaczka? Nasz najnowszy spektakl nawiązuje do tego dziecięcego marzenia - opowiada o psim dzieciństwie i dorastaniu. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Skądś to znamy? Bezpretensjonalna, zabawna historia o uczeniu się świata, poznawaniu reguł i zdobywaniu doświadczenia, ale także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem zwierzątka. Klasyka literatury dziecięcej w atrakcyjnym teatralnym wydaniu.
Spektakle: 21 stycznia 2024 r. niedziela godz.13.00, 23 stycznia 2024 r. godz.11.00, 24 stycznia 2024 r. godz.11.00, 28 stycznia 2024 r. niedziela godz.13.00.
Dorota Masłowska Jak zostałam wiedźmą. Reżyseria Michał Derlatka. Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej, najgłośniejszej autorki młodego pokolenia, to opowieść o bitwie dobra ze złem w coraz bardziej zwariowanym świecie mobilnych urządzeń, sztucznych pragnień. To baśń o walce, jaką toczymy przede wszystkim z samym sobą. W nieustannym pośpiechu, konsumpcyjnej pustce i w pogoni za karierą dorośli zaniedbują relacje z własnymi dziećmi, które coraz częściej funkcjonują w świecie gadżetów i wirtualnych emocji. Opowieść przepełniona jest dowcipem i napisana nowoczesnym językiem, który przemawia nie tylko do młodszej, ale również do tej starszej części widowni. To spektakl dla całej rodziny, gdzie być może każdy znajdzie swoje odbicie? Przedstawienie reżyseruje Michał Derlatka, ceniony twórca repertuaru dla dzieci i młodzieży, który nowatorskimi środkami inscenizacyjnymi dociera do młodych widzów. Jak zostałam wiedźmą - utwór literacki (C) Dorota Masłowska/Syndykat Autorów – Agencja Literacka i Scenariuszowa, 2023 r.
Spektakle: 25 stycznia 2024 r. godz.11.00, 26 stycznia 2024 r. godz.11.00, 27 stycznia 2024 r. sobota godz.17.00, 28 stycznia 2024 r. niedziela godz.17.00.