Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

KULTURA

Finisaż wystawy Grupy not a Number. Oprowadzenie autorskie

czwartek, 11 stycznia 2024 11:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
Finisaż wystawy Grupy not a Number. Oprowadzenie autorskie
foto: MCSW Elektrownia Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

To już ostatnie spotkanie z wystawą pt: Ś//Ć światłociemń w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Finisaż wystawy w niedzielę, 14 stycznia o godz. 13 będzie okazją do spotkania z artystami i wzięcia udziału w oprowadzaniu. Wstęp bezpłatny!

Grupa not a Number (Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz) powstała w 2015 roku w oparciu o wspólne doświadczenia artystyczne; tworzący ją artyści zajmują się głównie działaniami wykorzystującymi język współczesnych mediów. Not a Numer (NaN), nie-liczba, to numeryczny typ danych oznaczający niezidentyfikowaną lub niereprezentowalną wielkość, zapis ten obecny jest na urządzeniach programowych w wypadku braku danych cyfrowych.
Obszar będący inspiracją grupy to przestrzeń, w której nauka i sztuka stykają się i wzajemnie przenikają. Realizacje grupy dotyczą zjawisk związanych z percepcją światła i przestrzeni, opierają się o intermedialny, a w szczególności multimedialny kod komunikacyjny. Struktura opracowanych komunikatów wizualnych jest komplementarna z ich treścią merytoryczną, z kolei interaktywność projektów włącza widza w percepcję przekazu. W polu zainteresowania Panasiewiczów znajdują się obraz sterowany cyfrowo oraz światło jako medium w urządzeniach analogowych i cyfrowych. Interesuje ich koncepcja przekraczania granic zmysłów i przestrzeni doświadczenia w sztuce, wykorzystanie niedoskonałości percepcyjnej na korzyść efektu sztuki. Dla realizacji swoich pomysłów sięgają do świata nauki współczesnej, ale także do koncepcji starszych, również tych nieaktualnych.
Punktem wspólnym dla sztuki i nauki jest kreatywność, w ich wspólnej przestrzeni leży też technologia. Technologia jako medium sztuki, synergia doświadczeń artystów i naukowców, dematerializacja sztuki i angażowanie do jej doświadczenia wszystkich zmysłów – oto płaszczyzna działań grupy not a Number.

Wystawa dzieł Grupy not a Number, Ś//Ć światłociemń nawiązuje do podobnych działań multimedialnych, które w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu miały miejsce w minionych latach. Do najważniejszych z nich należały wystawy Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali, Przegląd instalacji (2016) oraz wystawa Leszka Lewandowskiego, Tańcząc w ciemnościach (2018).

Alicja Panasiewicz (ur. 1972)
Artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, realizacje w zakresie rzeźby świetlnej i instalacji multimedialnych. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Wykładowczyni w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Adam Panasiewicz (ur. 1963)
Artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, realizacje w zakresie rysunku, grafiki cyfrowej i cyfrowego wideo. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Wykładowca Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

info: MCSW Elektrownia.