KULTURA
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje w niedzielę, 14 lipca 2024 roku ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Będzie też okazja, by uczcić 170 rocznicę urodzin Jacka Malczewskiego.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje w niedzielę, 14 lipca 2024 roku ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania. Początek o godz. 12.
W roku 2024 mija 25 lat od ostatecznej likwidacji „Radoskóru”. Przez dziesięciolecia „Radoskór”, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia „Bata” S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. W 1985 roku „Radoskór” osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników. Dlatego też Muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa. Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica.
Mnóstwo ciekawostek związanych z prężnym działaniem zakładu i jego historią, wizjonerską postacią Tomasza Baty oraz licznymi postaciami w historii Radoskóru opowie kurator wystawy Krzysztof Skarżycki. Liczymy również na Państwa wspomnienia.
Kurator wystawy: Krzysztof Skarżycki
Koszt 15 zł
O godz. 14:00 muzeum zaprasza na świętowanie 170. rocznicy urodzin patrona Jacka Malczewskiego i do odwiedzenia ekspozycji poświęconej twórczości artysty, będącego najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w malarstwie polskim. Kierowniczka Działu Sztuki Paulina Szymalak - Bugajska oprowadzając po wystawie, opowie o barwnym życiu i skomplikowanych losach jednego z najbardziej znanych polskich malarzy. Wprowadzi Państwa w świat artysty pełen mitologicznych postaci, roślinnych symboli, pięknych kobiet, bliskich i przyjaciół. Świata pełnego emocji i barw wypełniających wielopłaszczyznowe i wieloznaczne dzieła, na które mistrz Jacek przelewał swoje obserwacje dotyczące teraźniejszości oraz spostrzeżenia o przyszłości, roli artysty i swojej samoświadomości. Jego obrazy przepełnione są patriotycznymi nadziejami, religijnymi akcentami i symbolami nawiązującymi do radości życia i wieńczącej go, nieuniknionej śmierci.
Po oprowadzaniu około godz. 15:00 odbędą się warsztaty pt: Jacek Malczewski sensorycznie. Poprowadzą je Aleksandra Popowicz i Piotr Zarzyka z Działu Edukacyjnego.
Przez dotyk, zapach i dźwięk wprowadzamy uczestników do świata dzieł Jacka Malczewskiego. Nawiązując do obrazów słynnego malarza, uczestnicy mają możliwość rozpoznawać je za pomocą zmysłów - zapowiadają organizatorzy.
Wstęp 15 zł/osoba. Muzuem zaprasza całe rodziny.