Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jadwiga Śląska
Dziś jest: Środa, 16 października 2024

KULTURA

DKF - inauguracja sezonu 2024/2025

poniedziałek, 26 sierpnia 2024 12:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
DKF - inauguracja sezonu 2024/2025
foto za MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Dyskusyjny Klub Filmowy w Elektrowni inauguruje sezon 2024/25.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza we wrześniu na seanse filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Inaugurację sezonu 2024/2025 rozpoczną dwie projekcje filmowe: dramat/thriller pt. Rozmowa oraz komedia pt. Marcello Mio. Obydwa seanse w poniedziałek, 2 września.

2 IX pon. 17.45 – ROZMOWA, dramat, thriller, reż. Francis Ford Coppola, USA 1974, 113’ (projekcja z odnowionej cyfrowo kopii).

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek. Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

2 IX pon. 20.00 - MARCELLO MIO, komedia, reż. Christophe Honoré , Francja, Włochy 2024, 120’ (pokaz przedpremierowy).

Pełen czułości, ujmujący film o dziedzictwie nie tylko genetycznym i więzach krwi, lecz także artystycznym i zawodowym. Aktorka Chiara Mastroianni, córka Catherine Deneuve i Marcello Mastroianniego, składa w szczególny sposób hołd swojemu ojcu. Wciela się w jego postać, tak bliską jej sercu. Wchodzi w rolę całkowicie, mówi jak Mastroianni, ubiera się jak on, dokleja wąsy, nosi kapelusz i perukę. Podobieństwo jest tak uderzające, że bliscy zaczynają się do niej zwracać "Marcello".…………………………………………………………………………………………..

9 IX pon. – KONOPIELKA, komedia obyczajowa, reż. Witold Leszczyński, Polska 1981, 88’ (cykl „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”.) N

Kaziuk (K. Majchrzak) żyje w zgodzie z naturą, tradycją i panem Bogiem. Przy boku ma żonę (A. Seniuk), ojca, syna, córkę, kobyłę, krowę, psa i kury.
Do wsi Taplary przyjeżdża do pracy nauczycielka (J. Sienkiewicz) z miasta. Jej pojawienie się wprowadza niepokój, zapowiada zmiany, rozbija poczucie jedności z czasem wiecznym i jego legendami. Kaziukiem targają sprzeczne uczucia: bunt wobec nowoczesności i ciekawość, pogarda i pożądanie wobec panny Joli. Namawia chłopów do przekopania świętej górki, która kryje złotego konia. Nie znajdują skarbu. Ścina święte drzewo, które było mu bratem. Niespodziewanie dla mieszkańców staje się rzecznikiem postępu. Film Leszczyńskiego zdobył Srebrne Lwy Gdańskie (1983), główną nagrodę krytyków na festiwali w Haugesund, Złotą Laseczkę i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych w Vevey w Szwajcarii (1983).

23 IX pon. – CIEŃ KOMENDANTA, dokumentalny, reż. Daniela Volker, Niemcy 2024, 110’ (premiera).
Cień Komendanta opowiada historię dwóch żyć oddzielonych murem grozy i milczenia. Dokument śledzi podróż Hansa Jürgena Hössa, który po raz pierwszy konfrontuje się z dziedzictwem swojego ojca i historycznym spotkaniem z ocalałym z Auschwitz. Ponad 70 lat po Holokauście film ten podkreśla blizny pozostawione przez przeszłość i wysiłki zmierzające do ich przezwyciężenia. Cień komendanta to intensywna refleksja nad pamięcią, winą i odkupieniem.
Ten dokument spodoba się osobom zainteresowanym historią, przejmującymi filmami dokumentalnymi i psychologicznymi eksploracjami konsekwencji II wojny światowej. The Shadow of the Commander wyróżnia się tym, że skupia się na osobistej i intymnej konfrontacji Hansa Jürgena Hössa z przeszłością jego ojca, oferując rzadko spotykane spojrzenie na międzypokoleniowe reperkusje Holokaustu. Osoby poruszone takimi dziełami jak Shoah, Syn Saula czy Noc i mgła uznają ten dokument za równie poruszający i istotny.

Karnety i bilety już w sprzedaży.

DKF – karnet na trzy dowolnie wybrane filmy ważny do  31 XII 2024 - 39 zł
DKF – 1 film – 15 zł (poniedziałek)
DKF – 1 film – 19 zł (wtorek – niedziela)
DKF – bilet na projekcje przedpremierowe - 26 zł

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl